Ölümünden Önceki Son Mektubu Duygulandırdı

Ölümünden Önceki Son Mektubu Duygulandırdı

Dün Hayatını Kaybeden Hayırsever İş Adamı Kadir Has'ın, Kayseri'de Görev Yaparken Tanıştığı Bursa Valisi Nihat Canpolat'a 10 Gün Önce Gönderdiği Mektuptaki Satırlar Duygulandırdı.

Ölümünden Önceki Son Mektubu Duygulandırdı

İstanbul'da dün hayatını kaybeden hayırsever iş adamı Kadir Has'ın, Kayseri'de görev yaparken tanıştığı Bursa Valisi Nihat Canpolat'a 10 gün önce gönderdiği mektupta, duygu yüklü satırlara yer verdiği ortaya çıktı. Merhum işadamı Has, hayatın beşik ile mezar arasında geçen bir sınav süreci olduğunu belirterek, "Ne mutlu, başkalarının yaşamından ders almasını bilenlere" satırlarına yer verdi. Bursa Valisi Nihat Canpolat, mektup ve kitabın kendisine önceki gün ulaştığını ifade ederek, "Kadir Has, ülkesi için çalışan, kazandığını ülkesine harcayan ender insanlardan birisiydi" dedi.

İş dünyasının önemli simalarından ve kişisel olarak yaptığı 600 milyon dolarlık hayırla hayır listesinde ilk sıraya oturan Kadir Has, "Vatan Borcu Ödüyorum" adlı kitabının yeni baskısıyla birlikte Bursa Valisi Canpolat'a gönderdiği mektupta, hayır işleriyle dolu ömrünün kısa bir özetini sunuyor. Mektubunda, sosyal hayatta yaşanan olayların, çoğu zaman güzel atasözleri veya vecizelerle değerlendirildiğini anlatan Has, "İşte böyle güzel sözlerden birinde deniliyor ki; hayat, beşik ile mezar arasındaki bir sınav sürecidir. 1921 yılından bu yana, o sınavdan geçtim, geliyorum. 86 yılı geride bıraktık. Ama hayatı yaşam süresi ile değerlendirmek istemiyorum. Bence, onu nasıl değerlendirdiğiniz önemli. Her insan, ayrı bir dünyadır. O dünyaların içine girebilmek, genellikle anıları okumakla veya dinlemekle mümkün olabiliyor. İşte ben de bu düşünce ile anılarımı, sizlerle paylaşmak için 2002 yılında kitaplaştırarak hayata geçirmiştim. Aradan 4 yıl geçti. Bu zaman içerisinde, yaşantımda da önemli gelişmeler oldu. Anılarımın yer aldığı 'Vatan Borcu Ödüyorum' isimli kitabım ilgiyle karşılandı, büyük beğeni gördü. Bu, beni hem gururlandırdı hem de cesaretlendirdi. Şimdi, son 4 yılın olaylarını da ilave ettiğim 'Vatan Borcu Ödüyorum' isimli kitabımın yeni baskısını sizlere sunarken, diyorum ki; başkalarının yaşamından ders almasını bilenlere ne mutlu" diye konuştu.

Bursa Valisi Nihat Canpolat ise İHA muhabirine yaptığı açıklamada, postanın Kadir Has'ın ölümünden bir gün önce kendisine ulaştığını kaydederek, "Bir insanın bir gün önce postadan mektubunu alıp, bir gün sonra ölüm haberini almak çok acı. Kadir Has, ülkesi için çalışan, kazandığını ülkesine harcayan ender insanlardan birisiydi. Kendisiyle Kayseri Valiliğim görevi süresinde tanışmıştık. Onu tanımayan insanlar bile ölümüne üzülmüştür. Ama muhabbetini bilen tanıyan insanlar için bu daha da acı" diye konuştu.

(OA-İHS-SN-SN-Y)