Olumsuz Hava Koşulları İspanya'da Turizmi Vurdu

Olumsuz Hava Koşulları İspanya'da Turizmi Vurdu

Avrupa'nın Turizm Cenneti Olarak Kabul Edilen İspanya'da, Hava Sıcaklıklarının Mevsim Normallerinin Altında Seyretmesi ve Sağanak Yağışlar Turizmi Olumsuz Yönde Etkiliyor.

Olumsuz Hava Koşulları İspanya'da Turizmi Vurdu

Avrupa'nın turizm cenneti olarak kabul edilen İspanya'da, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyretmesi ve sağanak yağışlar turizmi olumsuz yönde etkiliyor.

Yıllık ortalama 70 milyon yabancı turistin ziyaret ettiği İspanya, bir türlü gelmeyen yaz mevsimi nedeniyle ciddi oranda turist kaybıyla karşı karşıya kaldı. Normal şartlarda Mart ayından itibaren 20-25 derece civarında seyreden sıcaklar, Mayıs ayının sonu gelmesine rağmen 10-12 derece seviyesinde seyrediyor. Ülke genelinde 3 aydır aralıksız olarak devam eden yağışlar ve kapalı hava, İspanya'yı tercih eden turistlerin korkulu rüyası haline geldi. Özellikle Alman turistlerin rağbet ettiği başkent Madrid'de bu yıl Alman turiste rastlamak imkansız hale geldi. Başkent Madrid'in en önemli turistik meydanı olan Sol ve Mayor'daki kafe ve restoranların müşteri sayısında da yüzde 80'e varan düşüşler gözleniyor.

(BU-OYK-OYK-CC-D)

Kaynak: İHA