Ölüm Nedeni İstatistikleri Açıklandı

Ölüm Nedeni İstatistikleri Açıklandı

01.04.2014 10:38 | Son Güncelleme: 01.04.2014 11:01
Ölüm Nedeni İstatistikleri Açıklandı

Türkiye'de ölüme sebep olan en büyük hastalık yüzde 39.8 oranıyla dolaşım sistemi hastalıkları oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılı Ölüm Nedeni İstatistikleri'ni yayımladı.

Ölüm Bildirim Sistemi (ÖBS) ile ölüm nedeni tespitine yönelik olarak çalışılmış ölüm vaka sayısının, gerçekleşen toplam ölüm vaka sayısına eşit olması beklenilmemesi gerektiğine dikkat çeken TÜİK, ayrıca, adli süreci devam eden ölümler ÖBS'de yer almasına rağmen ölüm nedeni henüz belirlenmediğinden kapsama alınmadı. 

Bültene göre ölüme sebep olan ilk altı hastalık grubu sırasıyla; yüzde 39.8 oranıyla dolaşım sistemi hastalıkları, yüzde 21.3 ile iyi huylu ve kötü huylu tümörler, yüzde 9.8 ile solunum sistemi hastalıkları, yüzde 5.6 ile endokrin, beslenme ve metabolizmayla ilgili hastalıklar, yüzde 5.5 ile dışsal yaralanma nedenleri ve zehirlenmeler ile yüzde 4.1 ile sinir sistemi ve duyu organları hastalıkları oldu.

DOLAŞIM SİSTEMİ HASTALIKLARINDAN KAYNAKLI ÖLÜMLER EN ÇOK KADINLARDA

Ölüme neden olan hastalıklar cinsiyet bazında incelendiğinde; dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklı ölümlerin en çok kadınlarda, iyi huylu ve kötü huylu tümörlerden kaynaklı ölümlerin ise erkeklerde görüldüğü tespit edildi.

DOLAŞIM SİSTEMİ KAYNAKLI ÖLÜMLERİN YÜZDE 38.8'İNİ İSKEMİK KALP HASTALIĞI OLUŞTURDU

Dolaşım sistemi hastalıkları nedeniyle gerçekleşen ölümlerin yüzde 38.8'i iskemik kalp hastalığı, yüzde 25.2'si serebro-vasküler hastalık, yüzde 17.7'si diğer kalp hastalığı ve yüzde 12.8'i hipertansif hastalıklardan kaynaklandı.

GIRTLAK VE SOLUK BORUSU, AKCİĞER TÜMÖRÜ ÖLÜME EN ÇOK NEDEN OLAN TÜMÖR

Kötü huylu tümör nedeniyle gerçekleşen ölümlerin yüzde 31.3'ü gırtlak ve soluk borusu, bronş,akciğerin kötü huylu tümörü, yüzde 8.9'u midenin kötü huylu tümörü, yüzde 8.2'si lenfaid ve hematopoetik kötü huylu tümörü, yüzde 6.9'u kolonun kötü huylu tümörü ve yüzde 5.9'u pankreasın kötü huylu tümöründen kaynaklandı.

YAŞ GRUPLARINA GÖRE ÖLÜM NEDENLERİ

Ölüm nedenleri yaş grupları itibariyle incelendiğinde; dolaşım sistemi hastalıklarının en fazla 75-84 yaş grubunda görüldüğü, iyi huylu ve kötü huylu tümörlerin ise en fazla 65-74 yaş grubunda görüldüğü tespit edildi.

DOLAŞIM SİSTEMİ HASTALIKLARINDAN ÖLÜMLERİN EN YÜKSEK OLDUĞU İLLER

Ölüm nedenleri daimi ikametgaha göre incelendiğinde; dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklı ölümlerin oranının en yüksek olduğu ilk beş il sırasıyla Kırklareli, Yozgat, Uşak, Bolu ve Denizli'dir. Ayrıca, iyi huylu ve kötü huylu tümörler nedeniyle gerçekleşen ölümlerin oranının en yüksek olduğu ilk beş il ise sırasıyla İstanbul, Kocaeli, İzmir, Rize ve Tekirdağ olarak belirlendi.

Kaynak: ANKA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Ölüm Nedeni İstatistikleri Açıklandı - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 31.10.2020 11:01:48. #1.14#
title