Ölüm Aylığına Yeni Düzen

Ölüm Aylığına Yeni Düzen

Anayasa Mahkemesi'nin Geçen Yıl İptal Ettiği ve Ölüm Aylığı Bağlama Şartlarına İlişkin Son Bir Yılda Meydana Gelen Mağduriyetin Giderilmesini Amaçlayan Yasa Teklifi TBMM'de Kabul Edildi.

Ölüm Aylığına Yeni Düzen

Anayasa Mahkemesi'nin geçen yıl iptal ettiği ve ölüm aylığı bağlama şartlarına ilişkin son bir yılda meydana gelen mağduriyetin giderilmesini amaçlayan yasa teklifi TBMM'de kabul edildi.

AKP Kütahya Milletvekili Abdullah Erdem Cantimur'un Sosyal Sigortalar Yasası ile Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanununda değişiklik yapılmasını öngören yasa teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yasayla, Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği ölüm aylığı bağlama şartlarına ilişkin son bir yılda meydana gelen mağduriyetin giderilmesi amaçlanıyor. Yasaya göre, 5 yıldan beri sigortalı bulunup, sigortalılık süresinde en az 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödeyenlerin, ölmeleri halinde hak sahiplerine aylık bağlanabilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, bu düzenlemeden 54 bin 686 kişinin yararlanacağını bildirdi. (ANKA)

Kaynak: ANKA