Ölüdeniz'deki Kirlilik İddiaları

Ölüdeniz'deki Kirlilik İddiaları
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz, beldede yaşandığı öne sürülen deniz kirliliğiyle ilgili, "Kimyasal kirlilik kesinlikle yoktur.

Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz, beldede yaşandığı öne sürülen deniz kirliliğiyle ilgili, "Kimyasal kirlilik kesinlikle yoktur. Çünkü görevliler devamlı numune alıp analiz yapıyor" dedi.

Deniz kirliliği iddialarıyla ilgili Ölüreniz'e gelen Özel Çevre Koruma Kurumu (ÖÇKK) Şube ve Koruma Müdürlüğü ile Toplum Sağlığı Merkezi'nden görevliler, turistlerin yoğun olduğu Belceğiz Sahili'nden numuneler alarak ilgili kurumlara gönderdi.

Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, dün kısa süreli oluşan kirlilik diye adlandırılan köpüklerin, açık denizdeki büyük teknelerden kaynaklandığını tahmin ettiklerini söyledi.

Ölüdeniz'in akvaryum gibi bir denize sahip olduğunu belirten Yılmaz,

"Ölüdeniz'de kanalizasyon, arıtma ve derin deşarj sistemimiz gayet güzel çalışıyor. Belceğiz Plajımız açık denize sahip olduğu için oradan geçen tankerler ve teknelerin görsel kirlilik yaratan köpüğü olabilir. Kimyasal kirlilik kesinlikle yoktur. Çünkü görevliler devamlı numune alıp analiz yaptırıyor. Dün kısmi bir kirlilik iddiası yapılırken, bugün akvaryum gibi bir deniz bulunmaktadır. Abartılacak bir durum söz konusu değil" dedi.

-"MAVİ BAYRAK KRİTERLERİNİ TAŞIYOR"-

ÖÇKK Muğla Şube Müdürü Bekir Erdoğan ise ÖÇKK olarak her ay düzenli olarak Ölüdeniz'den değişik noktalardan numuneler alıp analiz ettirdiklerini ifade ederek, "Aynı şekilde 15 günde bir Sağlık Grup Başkanlığı Toplum Sağlığı ekipleri de numuneler alıp inceliyor. Şu ana kadar yapılan tespitlerde, Ölüdeniz Belceğiz kumsalı mavi bayrak kriterleri sonucunu taşımaktadır. Belceğiz, Avrupa'nın ve dünyanın önemli kumsallarından birisidir. Günde 3 bine yakın insan burada denizden yararlanıyor" diye konuştu.

Fethiye Motorlu Taşıyıcılar Başkan Yardımcısı Osman Kocamaz ise Ölüdeniz Belceğiz'de teknelerin kirliliğe neden olmadığını söyledi. Teknelerin sintinelerini günlük olarak kanalizasyona boşalttığını anlatan Kocamaz, yaşandığı iddia edilen kirliliğin dalgaların getirdiği lokal köpükler olduğunu iddia etti.

Gökyüzünden Ölüdeniz'in görüntü ve fotoğraflarını çekerek basına dağıtan yamaç paraşütü pilotu Ceyhun Aksoy ise "Bu kirlilik Belceğiz-Kıdırak arasında bulunmaktadır. Bir köpük şeklindedir. Ben bu kirliliğin teknelerden kaynaklandığını söylemedim. Böyle bir şeyin olması da mümkün değil. Çektiğim fotoğraf ve görüntüleri ilgililere de verdim ve araştırılmasının yararlı olacağını söyledim. Bizim kendi teknemiz de tur teknesi olarak görev yapıyor" diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz beldesinde yaşandığı öne sürülen deniz kirliliğiyle ilgili inceleme başlattığı açıklanmıştı.

- MUĞLA

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title