Ölü Sayısı Çok Daha Fazla Olabilirdi

Ölü Sayısı Çok Daha Fazla Olabilirdi

Diyarbakır'da Bir Dershane Önündeki Patlamanın Öğrencilerin Dağılmasından 5 Dakika Önce Meydana Geldiği Belirtilirken, Saldırının Hedefi Subayları Taşıyan 46 Kişilik Sivil Aracın Dolu Olduğu Öğrenildi

Ölü Sayısı Çok Daha Fazla Olabilirdi

Diyarbakır'da özel bir dershane önündeki patlamanın, öğrencilerin dağılmasından 5 dakika önce meydana geldiği belirtilirken, saldırının hedefi olan 16. Zırhlı Tugay Komutanlığında görevli subay ve astsubayları taşıyan 46 kişilik sivil plakalı servis aracının dolu olduğu öğrenildi.

Subay ve astsubayları taşıyan sivil aracın Diyarbakır'ın Devegeçidi mevkisindeki 16. Zırhlı Tugay Komutanlığı ile patlamanın meydana geldiği yere 200 metre mesafedeki Levent Asker Lojmanları arasında çalıştığı belirtildi. Patlamada yaralanan servis aracının şoför Cahit Kara, Diyarbakır Asker Hastanesinde tedavi altına alındı.

Kara, "Servis aracının sağ tarafında patlama oldu. Sağ tarafta boş bir arazi vardı. Patlama o yönde oldu. 46 kişilik servis aracı doluydu. Alevlerin içerisinde kaldık. Bana servis aracında hayatını kaybeden olmadığını söylediler" dedi.

Dershanede rehber öğretmen olarak görev yapan Metin Alpaslan ise patlama sırasında 700 öğrencinin dershanede bulunduğunu, saat 16.55'te meydana gelen patlamanın öğrencilerin dağılmasından 5 dakika olduğunu söyledi.

Dersanenin bulunduğu binanın çok büyük bir patlamayla sarsıldığını belirten Alpaslan, ''Dershanenin giriş koridoru dumanla doldu. Bekçi kulübemiz yerinden fırladı. Paniğe kapılan öğrencilerimiz aceleyle dışarı çıkmak istedi. Onlar sakinleştirmeye çalıştık. Dershanenin ön duvarında bir bölüm yıkıldı, tüm camlar kırıldı. Çok sayıda öğrencimiz yaralandı. 5 dakika sonra patlasaydı katliam olurdu. Allah yüzümüze baktı" diye konuştu.

Öte yandan patlamayla ilgili soruşturma sürdürülüyor. polis, patlamayla ilgili soruşturma kapsamında, olayın meydana geldiği bölgedeki iş yerlerinin güvenlik kamera kayıtlarını incelemeye aldı.