Oltu T Tipi Cezaevi Hizmete Açıldı

Oltu T Tipi Cezaevi Hizmete Açıldı

Erzurum Oltu Cezaevi'nde Yatan Mahkumlar, Uluslararası Standartlara Uygun Şartlarda Cezalarını Çekiyor.

Oltu T Tipi Cezaevi Hizmete Açıldı

Erzurum Oltu Cezaevi'nde yatan mahkumlar, uluslararası standartlara uygun şartlarda cezalarını çekiyor.

Oltu'daki ilçesinde bulunan A1 Tipi Cezaevi hizmete karşılık verememesi nedeniyle kapatılırken, mahkumlar yerine açılan T Tipi Cezaevi'ne sevk edildi. Adalet Bakanlığı'nın uluslararası standartlara uygun bir cezaevi yaptığını söyleyen Oltu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Çağlayan, "A1 Tipi Ceza İnfaz Kurumu 1964 yılından beri hizmet vermekteydi. Bu cezaevimiz bugün itibariyle kapanmıştır. İçerdeki hükümlü ve tutukluların yeni cezaevine nakilleri yapılmıştır. Bakanlığımız, uluslararası standartlara, insan hak ve özgürlüğüne uygun, çağdaş ve modern yeni ceza infaz kurumları yapılması ilkesiyle harekete geçti. Bu imkanın Oltu'ya verilmesi de çok önemlidir." diye konuştu.

T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nun günün şartlarına uygun bir yer olduğunu ve yapımında teknolojiden en ileri seviyede yararlanıldığını ifade eden Başsavcı Çağlayan, "Optik göz okuma sistemi, x-ray cihazları, duyarlı kapı, el dedektörleri, boy turnikeleri, kamera sistemleri, jiletli tel, jandarma kuleleri ve projektörler mevcuttur. Kurum içinde 93 kamera 24 saat merkez kontrol odasında kurum personel tarafından izleniyor." ifadelerini kullandı.

Amaçlarının mahkumları topluma kazandırmak olduğunu vurgulayan Başsavcı Çağlayan, "Bu kurumun içinde olan her mahkum hangi işte kabiliyeti varsa o işte istihdam etmektir. Kurumumuzda iyileştirme faaliyetleri kapsamında düşünülen eğitim - öğretim, sosyal, kültürel, sportif ve el becerileri, yöremizde bulunan Oltu Taşı ve gümüş kuyumculuk takı tasarımı konusunda kurslar vererilerek hem meslek sahibi olacaklar hem de kurumda kaldıkları süre içerisinde kendilerine gelir elde edecekler.'' dedi.

Uluslararası standartlara uygun olarak yapılan cezaevi; fiziki, iç ve dış donanımı itibariyle Doğu Anadolu Bölgesi'nde sadece Van ve Oltu'da bulunuyor. Oltu merkeze 1,5 kilometre uzaklıkta olan Ceza infaz kurum ana binası, Jandarma hizmet binası, ziyaret kabul binası, dört bloktan oluşan toplam kırk dairelik personel ve jandarma kalma yerinden oluşuyor.