Olmert: ''Türkiye'ye Güveniyoruz''

Olmert: ''Türkiye'ye Güveniyoruz''

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, ''Türkiye'nin bölgede istikrar getirici bir rol oynayacağına güveniyoruz'' dedi. Olmert, Türkiye'nin İsrail'in güvendiği bir ülke olduğunu da söyledi.

Olmert: ''Türkiye'ye Güveniyoruz''

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, ' 'Türkiye'nin bölgede istikrar getirici bir rol oynayacağına güveniyoruz'' dedi. Olmert, Türkiye'nin İsrail'in güvendiği bir ülke olduğunu da söyledi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Güney Lübnan'da konuşlandırılacak uluslararası gücün oluşturulması ile ilgili görüşmeler için geldiği Kudüs?te İsrail Başbakanı Ehud Olmert tarafından kabul edildi.

Olmert, Gül'ü kabulünden sonra yaptığı açıklamada,Türkiye'nin Ortadoğu'da önemli bir rol oynadığını ve oynamaya devam edeceğini ümit ettiğini kaydetti. Olmert, Türkiye'nin oynadığı bu rolün İsrail'i ilgilendirdiğini ifade ederek, ''Biz Türkiye'nin bölgede istikrar sağlayıcı bir rol oynayacağına güveniyoruz'' dedi.

Gül ise Olmert görüşmesinden sonra açıklama yapmadı.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Olmert tarafından kabulünden önce, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile Dışişleri Bakanlığında görüştü.

Livni, görüşmeden sonra yaptığı kısa açıklamada, İsrail halkının BM Güvenlik Konseyi'nin 1701 sayılı kararının uygulanmasıyla ilgili endişelerinin bulunduğunu kaydederek, Hizbullah'a silah sağlanmasının önlenmesi gerektiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Gül ise kritik bir dönemde İsrail'i ziyaret etmekten mutluluk duyduğunu ifade ederek, ''Ne yazık ki son dönemde çok büyük bir yıkım yaşandı. Çok canlar verildi. Ama artık kalıcı bir barışı sağlamak için fırsatınız var'' dedi

Gül, tüm yaşananlar ve olup bitenlerden alınması gereken dersler olduğunu, ortaya çıkan yeni fırsat doğrultusunda yapılacak ilk işin İsrail askerlerinin serbest bırakılmasının yanı sıra Filistin'de seçilmiş yöneticilerin de en kısa zamanda serbest bırakılması olduğunu vurguladı.

Abdullah Gül, ''Eninde sonunda bir barış olacak, ancak bunun hızlı ve kalıcı olması gerekiyor'' dedi.

Dışişleri Bakanı Gül, Olmert görüşmesinin ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmek üzere Batı Şeria'daki Ramallah kentine hareket etti.

Kaynak: AA