Olmert: "Tüm Temel Konular Annapolis Zirvesinde Masada Olacak"

Olmert: "Tüm Temel Konular Annapolis Zirvesinde Masada Olacak"

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Ortadoğu Barış Süreci Çerçevesinde Yakında ABD'de Yapılması Beklenen Annapolis Zirvesinde, 'Tüm Temel Soru ve Önemli Sorunların Masada Olacağını' Bildirdi.

Olmert:

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Ortadoğu barış süreci çerçevesinde yakında ABD'de yapılması beklenen Annapolis zirvesinde, ''tüm temel soru ve önemli sorunların masada olacağını'' bildirdi.

Ehud Olmert, Filistinliler ile barış sürecinde, ''ABD Başkanı George W. Bush'un görev süresinin dolmasından önce bir başarı sağlanabileceği yolundaki umudunu'' da dile getirdi.

Filistinliler'in, iki taraf arasında Kudüs'ün durumu, sınırlar ve Filistinli mültecilerin geleceği de dahil olmak üzere, iki taraf arasındaki anlaşmazlıkları oluşturan tüm temel konuların görüşülmesi yolundaki ısrarlı isteklerine, İsrail tarafı bugüne dek olumlu yanıt vermemişti. Ancak Olmert, Kudüs'te Saban Forumu tarafından düzenlenen toplantıda, akademisyenlerin, liderlerin ve barış görüşmelerini yürütenlerin oluşturduğu topluluğa hitaben yaptığı konuşmada, ilk kez tüm sorunların gündemde olacağı mesajını verdi ve "Bunların hiçbirinin tartışılmasından kaçmayacağız" dedi.

Saban Forumu'na katılan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice de daha fazla beklemenin tehlikeli sonuçlarından çekindiğini, çünkü aşağılanma ve yoksunluğun uzamasının Filistinliler'i aşırılığa yönelttiğini söyledi.

Rice, "Eğer biz harekete geçerek Filistinliler'e bir çıkış yolu göstermezsek, onlara gidecekleri yolu başkaları gösterecektir" dedi.

Rice, yaklaşan Ortadoğu konferansının da ciddi ve içerikli bir toplantı olacağı taahhüdünde bulundu.

Rice konuşmasında, Hamas'a "ya siyasetçi olursunuz ya terörist, ikisi birden olamazsınız" diye seslendi.

Forumda daha önce konuşan Dörtler Grubu'nun Ortadoğu temsilcisi Tony Blair de "Gazze'den roketler atılma sürerken, İsrail'in daha fazla topraktan çekilmesinin beklenemeyeceğini" dile getirdi.