Olmert: 'Abbas Güçlendirilmeli'

Olmert: 'Abbas Güçlendirilmeli'

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Güçlendirilmesi İçin Her Şeyin Yapılması Gerektiğini Söyledi.

Olmert: 'Abbas Güçlendirilmeli'

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın güçlendirilmesi için her şeyin yapılması gerektiğini söyledi.

Olmert, Kudüs'te İngiltere Başbakanı Tony Blair ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, Filistinliler arasında görüşmelerden ve yol haritasının uygulanmasından yana olanların desteklenmesi gerektiğini belirterek, ''Mahmud Abbas'ın güçlendirilmesi için her şey yapılmalı'' diye konuştu.

Basın toplantısında Suriye konusuna da değinen Olmert, Suriye Devlet başkanı Beşşar Esad'ın iki ülke arasında diyalog başlatılması çağrısını reddettiğini yineledi.

Olmert, ''Suriye ile görüşmelerin başlatılması için koşulların oluştuğunu düşünmüyoruz. Basında ortaya atılmış bazı fikirlere yer veriliyor, ancak diğer taraftan Suriye'nin İsrail için çok önemli olan konulardaki tavrını görüyoruz'' dedi.

Ehud Olmert, Suriye'yi terör, Hizbullah ve Hamas'a destek vermekle suçladı.

Tony Blair de basın toplantısındaki açıklamasında Suriye'den Lübnan'daki Fuad Sinyora hükümeti aleyhindeki faaliyetlerini durdurmasını istedi.

Blair, ''Suriye barış konusunda yapıcı olmak, demokratik hükümetleri desteklemek ve bu hükümetlere zarar vermemek seçeneğini tercih ediyorsa, bu ülkeyle yapıcı ilişkilerde bulunmaya hazırız'' dedi.