Olmert -Abbas Görüşmesinde İlerleme

Olmert -Abbas Görüşmesinde İlerleme

İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın da Kudüs'te Olduğu Sırada Yaptıkları Son Görüşmede, Gelecekteki Filistin Devletinin Daimi Sınırları ve Buna Bağlı Güvenlik Düzenlemeleri Ele Alındı. Toplantının, İki Tarafın Bugüne Dek Yaptıkları En Ciddi Görüşme Olduğu Bildirildi.

Olmert -Abbas Görüşmesinde İlerleme

İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın da Kudüs'te olduğu sırada yaptıkları son görüşmede, gelecekteki Filistin devletinin daimi sınırları ve buna bağlı güvenlik düzenlemeleri ele alındı. Toplantının, iki tarafın bugüne dek yaptıkları en ciddi görüşme olduğu bildirildi.

Olmert ve Abbas, bugün öğleden sonra Kudüs'te yeniden bir araya geldi. İki saat süren görüşmelerin içeriği ile ilgili resmi bir açıklama yapılmamasına karşın, Olmert'in sözcüsü Mark Regev, "Bugüne kadar, en ciddi görüşme yapıldı" dedi.

Ordu radyosuna açıklamalarda bulunan üst düzey İsrailli yetkili de görüşmede önemli ilerlemeler sağlandığını dile getirirken, en büyük gelişmenin, müstakbel Filistin devletinin daimi sınırları ve bu durumda gereken güvenlik düzenlemeleri üzerinde olduğunu belirtti.

Olmert'in toplantıda Abbas'a barış müzakerelerine paralel olarak "somut" eylemlere geçilmesi gereğini dile getirdiği, Batı Şeria'da "elle tutulur" değişikliklere hazır olduklarını söylediği belirtildi.

Ancak, görüşmelerin kilit konularını oluşturan Kudüs ile Filistinli mültecilerin dönüş hakları ile ilgili bir gelişme olmadığı da kaydedildi. İsrailli yetkililer, görüşmeyi "başarılı" nitelerken, nihai statü görüşme heyetlerinin, önümüzdeki günlerde bir araya gelerek, müzakereleri devam ettireceklerini kaydettiler.

Rice, İsrail ve Filistinlilerin bu yıl içinde aralarındaki farklılıkları düzenleyecek aynı amaca sahip olduklarını dile getirdi ve "İki taraf da ne yapmaya çalıştıklarını biliyorlar kanısındayım. Bu yıl sonuna dek kilit konuları çözecek bir anlaşmaya varmaya çalışıyorlar" diye konuştu.

Hamas, ablukanın kaldırılması için geçişler sorununa çözüm bulunmasında ısrarlı. Ancak İsrail tarafı, henüz bu konuda yanıt vermiş değil.