Haberler » Spor » Olimpiyatlar İçin Altyapı Masaya Yatırıldı - Spor

Olimpiyatlar İçin Altyapı Masaya Yatırıldı

Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin Bu Yıl 46.'sını Düzenlediği '46. Yıl Sporun Zirvesi Semineri'nin İkinci Gününde Yapılan, 'Türkiye'nin Olimpiyat Gerçeği' Başlıklı Oturuma Katılan Konuşmacılar Türk Sporunun Sıkıntılarını Dile Getirdi.

Olimpiyatlar İçin Altyapı Masaya Yatırıldı

Türkiye Yazarları Derneği'nin bu yıl 46.'sını düzenlediği ''46. Yıl Sporun Zirvesi Semineri''nin ikinci gününde yapılan, 'Türkiye'nin olimpiyat gerçeği' başlıklı oturuma katılan konuşmacılar Türk sporunun sıkıntılarını dile getirdi.


Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu'nun, geçmiş olimpiyatların analizi, 2012 Londra Olimpiyatları'nın hazırlıkları ile ilgili yaptığı konuşmanın ardından söz alan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Togay Bayatlı, Pekin'de 8, Atina'da ise 10 madalya alındığını, Türkiye'nin iki madalya kaybettiğini. ABD ise Pekin'de 30 madalya kaybettiğini belirterek, ABD'de bizdeki kadar gürültü çıkmadı. Ben olimpiyatlardan önce Çin'e dikkat edin dedim. Mesela halterde Taner Sağır kilo yükseltti 3 hakkında da başarılı olamadı ve sıfır çekti.'' dedi.


Türk spor teşkilatının yapılanmasına da dikkat çeken TMOK Başkanı Bayatlı, ''Biz de federasyon yapılanması yanlış. Başkanlar fahri olarak görev yapıyor, kendi işiyle uğraşıyor ve federasyonu da profesyonel genel sekretere bırakıyor. Dünyada böyle değil. Biz de sporu devlet yönetiyor. Ben buna karşı değilim ama yanlışlırlar yapılıyor, dernekler kanununa göre yönetiliyor bununla da iş yapılmaz. Türkiye, Küba, Güney Kore ve Çin'de sporu devlet yönetiyor, diğer ülkelerde böyle bir durum yok. TMOK'ta bir dernek olarak çalışıyor. Buralarda işleri devlet yapıyor bu yanlış. Bu eskiden beri böyle İsmet İnönü bile sporu devlet yönetir derken, Atatürk özel bir heyetle olimpiyatı temsil ettirmiştir. Adnan Menderes devlet adamı olarak olimpiyat komitesi başkanlığı yapmıştır. Türkiye'de gazeteciler olimpiyat komitesi başkanı olmuştur.'' diye konuştu.


Bayatlı, 12 spor dalında 20 bayan 48 erkek sporcu ile Pekin'e gidildiğini belirterek, ''Okullarımızda spor yok. Spor salonumuz ve tesislerimiz yok. Labaratuar var ama salon yok. 15 bin spor yüksek okul mezunu işsiz. Çocuklarımız yarış atı gibi imtihandan imtahana koşuyor. Ortaeğitime bir imtihan daha koyduk. Bu eğitim düzenimizin değişmesi lazım. Sporda kültür oluşturamadık. 20 yaşını geçmişe birşey yapamazsınız ama hiç değilse gelecek nesillere spor kültürünü aşılayalım. Milli Eğitim bizi 2-3 yıl oyaladı ama sporcu ve taraftar eğitimi sporu öğretmeyi amaçlıyoruz, bunu da okullarda yapacağız. Bir kitap hazırladık, umarım işe yarar.'' dedi.


Türkiye'de birçok branşta yetenekli antrenör olmadığını da belirten Bayatlı, ''Bunu söyleyince yüzücüler kızdı. Pekin'de yokuz. Mehmet Özal, minderde güreşiyor Litvanyalı güreşçi Özal'ı iterek minder dışına çıkardı, çıkardı puanları aldı. Kural değişikliğinden Mehmet'in de antrenörünün de haberi yok. Bizimki elendi, o sporcu gitti ikinci oldu. Litvanya'nın güreşle ne alakası var. Takım sporlarına gelelim, 1960'tan beri takım sporlarında olimpiyatlarda yokuz. O zaman madalyaları nasıl alacağız. Futbol, basketbol, voleybolda neden yokuz diye kimse sormuyor. Bir taraftan sporcu eğitimi vermiyor, sporu sevdirmiyor, aileyi yönlendirmiyoruz, antrenörümüz yok, sonra da başarı bekliyoruz. Müsabaka sporcusu ayrı, keyf için spor yapan insan farklıdır. Bu yüzden bilimsel çalışma, bilinçli eğitimci şart. Lisan bilen federasyon başkanları şart.


Türkiye olimpiyat yapabilir. Fakat önce yarışacak bir kadro yetiştirmek lazım. Türkiye'de Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin 100. yıl balosunu yaptık. Başkanı Naim Süleymanoğlu'nu koluna girip bizim Cumhurbaşkanı ile tanıştırdı. İşte yıldız sporcu bu. Biz de yıldız sporcu da yok, yıldız adayıda yok.


Olimpiyat için şehir heryönüyle hazır olmalı. Şimdi olimpiyat yapmak büyük iş. Çin 38 milyar dolar harcadı. İngiltere olimpiyat köyünü yapamıyor. Ekonomik kriz yaşıyor. Türkiye olimpiyat yapacaksa 26 ile 28 milyar dolara ihtiyaç var. Dünya gençlik olimpiyatları da var. 2 milyar dolara yapılıyor.


Olimpiyat Hazırlık ve Düzenleme Kurulu diye bir kurul var. Ama maddi hiç bir gücü yok. TMOK ayrı, Hazırlık ve düzenleme kurulu ayrıdır. Bu kurulun başkanı dönemin spor bakanıdır. validir, belediyedir, GSGM'dür. Bu bir kittir ve gelirleri at yarışları, milli piyango'dandır. Şimdi bunu da maliye bakanlığı kendine bağladı. Bizim, bu kurul ile tek ortak noktamız aynı binayı kullanıyoruz. Başka bir birlikteliğimiz ylok. Çalışmalarımız iyi 150 sporcuya burs veriyoruz. TMOK'nin sporcusu, antrenörü, yönetici yoktur biz sadece teknik olarak destek veriyoruz.''

- UĞUR ERDENER: ''BAŞARININ TANIMINI ÖNCE YAPMAMIZ GEREK'' -

IOC Üyesi ve FITA Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener ise, yaptığı konuşmada başarının tanımının önemli olduğunu belirterek, ''Madalya mı, Kota sayısımı, katılan sporcu sayısı mı?, kafile büyüklüğümü, takım sporlarında katılım mı, olimpiyatların temeli, atletizm, yüzme ve başka bir spor dalımı. 68 sporcu ile Pekin'deyiz. 8 madalya var. İsviçre 80 sporcu ile katılmış. Bunların iyi analiz edilmesi gerek.'' dedi.


Erdener, Pekin Olimpiyatları'nın 28 dalda yapıldığını, 2012 Londra Olimpiyatları'nın ise 26 dalda olacağını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü;


''Biz Türkiye olarak, 12 dalda varız diğerlerinde yokuz. Katılımımızın birçoğu B barajı geçilerek elde edilmiş. Bizim gelecekle ilgili plan yaparken takım sporlarını ön planda tutmalıyız. Bu takım sporlarında olursak kafile büyüklüğümüz otamatikman yükseliyor. Spor bir bilim dalı, bilimsel çalışma şart. Antrenör ve teknik adamlarımızın lisan probeli var ve gelişmeler takip edilemiyor. Okçulukta teknik adamlarımıza lisan için öğüt verdik ama başaramadık. Sonuçta milli takımın başına bir koreli getirdik.


Yapıyı her ne kadar eleştirsekte spor modelimiz devlet ağırlıklı. Bir şansımız var GSGM ve TMOK aynı frekansta koordineli çalışıyor. Devletin spora vereceği desteğin devam etmesi gerek. Federasyonların kendi yağlarıyla kavrulmaları çok zor. Pekin'e 204 ülke, 10 bin 854 sporcu ile katılındı. 6 bin yönetici 26 bin basın mensubu vardı. Bizim ülke olarak bu rakamların nerelerinde olduğunu iyi analiz etmemiz gerek.''


Panele konuşmacı olarak katılan Akşam gazetesi spor yazarı ve ekonomist Doç. Dr. Deniz Gökçe ise, yaşanan çarpıklıklara dikkat çekti. Gökçe, Olimpiyatlar için yapılan akademik çalışmalar hakkında bilgi verirken, Türkiye'de olimpzm ruhu, okullarda spor ve sporcu kültürünün gerektiği gibi olmadığını söyledi.


Okullarda sporun yalan olduğunu belirten Gökçe, çekiç atmada yarışan Eşref Apak ile Çin'e beraber gittiklerini, antrenörünün, ''Deniz hocam Eşref için hiç beklentiye girme her zaman attığının 10 metre altında atacak dedi.' neden diye sorma, çünkü Atina'da madalyayı aldı, parayı kaptı, evlendi ve yattı.'' dediğini belirtti.


Gökçe, eğitime de önem verilmediğini belirterek, Avrupa gol kralı Tanju Çolak'a İngilizce öğrenmesi için yardımcı olma teklifinde bulunduğunu, ancak Tanju'nun buna yanaşmadığını belirterek, ''Avrupa gol kralı olarak iki önemli olaya da imza attı. Avrupa gol kralı oldu transfer yapamadı, ödül almaya gitti iki kelime İNgilzice söz sarfedemedi.'' dedi.


TRT Spor Spikeri Levent Özçelik, ise yaptığı konuşmada önemli tespitlerde bulunurken, olimpiyatların yayıncı kuruluşu olarak yaşadıklarını anlattı. Özçelik, alınan madalyaların başarı mı başarısızlık mı olduğu konularını gündeme getirirken, çok kötümser bir hava oluşturmamak gerektiğini söyledi.


Özçelik, müsabakalardan sonra TRT olarak sporcularla yapılan röportajlardan kısa pasajlar getirdi ve sporcuların sıkıntılarını anlattı. Özçelik, spor teşkilatının yapılanmasındaki hataları anlatırken, olimpiyatların verilmesi halinde Türkiye'nin bunu başarıyla yapacağını da sözlerine ekledi.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler