Olimpiyat Meşalesi İstanbul Turunu Tamamladı

Olimpiyat Meşalesi İstanbul Turunu Tamamladı

2008 Pekin Olimpiyat Oyunları Öncesi Dünya Turunu Sürdüren Olimpiyat Meşalesinin 2. Durağı İstanbul Oldu.

Olimpiyat Meşalesi İstanbul Turunu Tamamladı

2008 Pekin Olimpiyat Oyunları öncesi dünya turunu sürdüren olimpiyat meşalesinin 2. durağı İstanbul oldu.

Sultanahmet Alanı'ndan başlayan ve 20 kilometrelik İstanbul turunun ardından Taksim Alanı'nda sona eren Olimpiyat Meşalesi Koşusu'na vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Aralarında Göksel Arsoy, Özgü Namal, Mirkelam, Semih Şentürk, Futbol Federasyonu Başkanvekili Lütfi Arıboğan ve modacı Arzu Kaprol'un da bulunduğu spor, sanat ve iş dünyasından yaklaşık 80 kişinin sırayla taşıdığı olimpiyat meşalesini, engelli milli atlet Durducan Nevruz'un elinden son metrelerde alan Olimpiyat Şampiyonu milli halterci Taner Sağır, Taksim Alanı'nda hazırlanan özel alandaki büyük meşaleyi yakan isim oldu.

Taner Sağır, Pekin Olimpiyat Oyunları'nda şampiyon olacağını belirtirken, kapanış konuşmasını yapan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Togay Bayatlı, çok mutlu bir gün yaşadıklarını söyledi.

Olimpiyat Meşalesi Koşusu Organizasyon Komitesi Başkan Yardımcısı Çinli Jiang Xiaoyi de "Olimpiyat meşalesi bugün İstanbul'u aydınlattı. İstanbul'un doğal güzellikleri, organizasyon yeteneği ve Türk insanının Çin'e duyduğu dostluk bizi derinden etkiledi" diye konuştu.

Törende Athena grubu bir konser verdi.

İstanbul'da 2. etabı koşulan Olimpiyat Meşalesi Koşusu sonrası olimpiyat ateşi, 3. etabın yapılacağı Rusya'nın Saint Petersburg kentine götürülecek.

Olimpiyat meşalesi, gerçekleştirilecek 19 etabın ardından Pekin'e ulaştırılacak.

Kaynak: AA