Olimpiyat İçin Pedal Çevirdiler

Türkiye'nin 2012 Londra Olimpiyatları'na katılacak sporcularının belli olacağı 2'nci Alanya Uluslararası Bisiklet Turu, prolog yarışları ile başladı.

Olimpiyat İçin Pedal Çevirdiler

Türkiye'nin 2012 Londra Olimpiyatları'na katılacak sporcularının belli olacağı 2'nci Alanya Uluslararası Bisiklet Turu, prolog yarışları ile başladı. Tur sonunda ilk 3 sırada 2 Türk sporcu yer aldı.

Türkiye Bisiklet Federasyonu (TBF) tarafından düzenlenen 2'nci Uluslararası Alanya Bisiklet Turu, Antalya'nın Alanya İlçesi'nde başladı. Türkiye'nin 'Yol bisikleti' kategorisinde olimpiyatlara katılacak sporcularının belirleneceği turda, 4'ü yabancı 8 takımdan 60 sporcu mücadele ediyor. Uluslararası Bisiklet Birliği'nin (UCI) takviminde yer alan 2.2 kategorisindeki 2'nci Uluslararası Alanya Bisiklet Turu'nun ilk gününde, 7.5 kilometrelik prolog yarışı yapıldı. Türkler-Konaklı prolog etabında elit erkek ve 23 yaş altı kategorilerinde Sırbistan, Ukrayna, İran, Azerbaycan ve Türkiye'den 51 sporcu yarıştı. Brisaspor'dan İsmail Aksoy 10.01.573 süreyle 1'nci, aynı takımdan Nazmi Bakırcı 10.14.851 süreyle 2'nci, Manisaspor'dan Sırbistanlı sporcu Gabor Kasa 10.19.909 süreyle 3'üncü oldu.

HEDEFİMİZ 3 SPORCU

TBF Başkanı Emin Müftüoğlu, Türkiye'nin 40 yıldır kurduğu olimpiyat hayalinin son virajında olduklarını söyledi. Bu turda Türk sporcuların Çanakkale yarışlarından daha iyi puan almaları halinde olimpiyatlara 2 veya 3 sporcuyla katılabileceklerini belirten Müftüoğlu, "Şu anda bir sporcumuzun olimpiyatlara katılmasını garantilemiş durumdayız. Ancak hedefimiz 2 ya da 3 sporcu ile olimpiyatlara gitmek. Yarışların son gününde kaç sporcu ile gideceğimiz belli olacak. Prolog yarışında ilk sıraları Türk sporcular aldı. Bu sevindirici bir gelişme" dedi.

Prolog yarışının ardından düzenlenen ödül töreninde 1'inci olan İsmail Aksoy'a madalyasını Sırbistan Bisiklet Federasyonu Başkanı Dragan Dostanic, 2'nci Nazmi Bakarcı'ya Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Erdal Tamrak, 3'üncü Gabor Kasa'ya ise Alanya Belediyesi Spor Müdürü Saim Kanlı verdi. Yarışın birincisi İsmail Aksoy'a sarı mayoyu ise TBF Başkanı Müftüoğlu giydirdi.

2'nci Uluslararası Alanya Bisiklet Turu, yarın 133 kilometrelik Alanya-Akseki etabı ile devam edecek. Yarışlar, pazar günü yapılacak 114.7 kilometrelik Alanya-Manavgat etabı ile sona erecek. - Antalya/ Alanya

Kaynak: DHA