Ölen Gencin Karaciğeri Siroz Hastası'na Nakledildi

Ölen Gencin Karaciğeri Siroz Hastası'na Nakledildi

İstanbul Kartal'da Geçirdiği Beyin Kanamasının Ardından Beyin Ölümü Gerçekleşen 32 Yaşındaki İlker Denizalp'in Organları, Aile Kararıyla Bağışlandı. Denizalp'in Karaciğeri, 57 Yaşındaki Siroz Hastası Abdullah Ünlü'ye Nakledilirken, Operasyonun Gerçekleştirildiği Memorial Hospitol'de Sevinç ve Hüz...

Ölen Gencin Karaciğeri Siroz Hastası'na Nakledildi

İstanbul Kartal`da geçirdiği beyin kanamasının ardından beyin ölümü gerçekleşen 32 yaşındaki İlker Denizalp`in organları, aile kararıyla bağışlandı. Denizalp`in karaciğeri, 57 yaşındaki siroz hastası Abdullah Ünlü`ye nakledilirken, operasyonun gerçekleştirildiği Memorial Hospitol`de sevinç ve hüzün bir arada yaşandı.

Alınan bilgiye göre, 32 yaşındaki İlker Denizalp, 3 gün önce beyin kanaması geçirdi. Kartal Özel Umut Hastanesi`ne kaldırılan Denizalp 3 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra beyin ölümü gerçekleşti. Bunun üzerine İlker Denizalp`in organları, babası Hasan Denizalp ve eşi Sevil Denizalp`in kararıyla bağışlandı. Denizalp`in kalbi Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, böbreklerinden bir tanesi Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, diğer böbreği Marmara Üniversitesi TTıp Fakültesi Hastanesi, 2 korneası da İstanbul Ünversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi`nde organ bekleyen hastalara gönderildi.

Denizalp`in karaciğeri de, Memoriol Hospitol`de gerçekleştirilen bir operasyonla, 57 yaşındaki siroz hastası Abdullah Ünlü`ye nakledildi. Sabah saatlerinde başlayan ve Memorial Hospitol Genel Cerrahı ve Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof.Dr. Münci Kalayoğlu ile Prof.Dr. Koray Acarlı tarafından gerçekleştirilen operasyon, yaklaşık 6 saat sürdü. Operasyonun başarıyla tamamlanması, Ünlü Ailesi`nde büyük sevinçle karşılandı.

Operasyonun ardından Memoriol Hospitol`de basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda Prof.Dr. Münci Kalayoğlu, Prof.Dr. Koray Acarlı, Abdullah Ünlü`nün oğlu Bülent Ünlü ile organları bağışlanan İlker Denizalp`in babası Hasan Denizalp ve eşi Sevil Denizalp hazır bulundu.

Öncelikle söz alan Prof.Dr. Münci Kalayoğlu, operasyonun başarılı bir şekilde tamamlandığını belirterek, ¨Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah`tan rahmet diliyoruz. Yapılan bu organ bağışlarıyla 4 vatandaşımız hayata döndü. Herkesi organ bağışı yapmaya davet ediyorum¨ dedi. Prof.Dr. Koray Acarlı da, ¨Burada keder ve sevinç bir araya geldi. Organ bağışının yeterli sayıya ulaşması için çabalarımızı artırıyoruz. Başarılı bir karaciğer nakli gerçekleştirdik. Hayat bekleyen bir çok vatandaşımız var¨ diye konuştu.

İlker Denizalp`in babası Hasan Denizalp, oğlunun yemek yedikten sonra aniden fenalaştığını söyledi. Oğlunun herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığını belirten Hasan Denizalp, ¨Beyin kanaması geçirdi. Sonrasında da beyin ölümü gerçekleşti. Münci Hoca`nın daha önce söylediği `beyin ölümü gerçekleşen 10 bin kişi gördüm ama hiç birisinin iyileştiğini görmedim` sözleri, bu kararı vermemizde etkili oldu. Kararı verirken hiç zorlanmadım. Şu anda keder yaşıyoruz ama bir ailenin reisinin de hayat bulmasıyla kederimiz sevince dönüşüyor. Organların toprakta çürüyüp gitmesini istemiyoruz. Herkesi organ bağışına davet ediyoruz. 7 yıl önce benim de eşim ağır bir rahatsızlık geçirdi. İyileşerek hayata döndü, şu an sapasağlam. O dönemlerde kendisinin sürekli organ bağışlamayla ilgili isteği vardı. Bu kararı almamızda, eşimin bu isteği de vesile oldu¨ ifadelerini kullandı.

Eşini kaybetmenin acısını yaşayan Sevil Denizalp de, ¨Bizim canımız yandı, başkalarnın canı yanmasın diye böyle bir karar aldık. Bu organ bağışıyla bir aile sevince boğuldu. Bu şekilde bizim de acımız sevince dönüşecek¨ açıklamasında bulundu.

Bülent Ünlü, karaciğerinden rahatsız olan babasının sağlığına kavuşmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Haberi alır almaz Ankara`daki evlerinden yola çıktıklarını belirten Bülent Ünlü, ¨Babamın rahatsızlığı son 3 ayda artmıştı. Bir haber bekliyorduk ve Münci Hoca bizi aradı. Ankara`dan buraya nasıl geldiğimizi bilmiyoruz. Bu haber ailemizin üzerine güneş gibi doğdu. Ben de artık Denizalp Ailesi`nin oğlu sayılırım. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Biz de organlarımızı bağışladık¨ ifadelerini kullandı. Abdullah Ünlü`nün eşi Azime Ünlü de, ¨İlker Denizalp`e Allah`tan rahmet diliyorum. Eşimin 11 yıldır sağlık sorunu vardı. Bu haberle çok sevindik ve operasyon gerçekleştirildi. Herkesten Allah razı olsun. Biz de yeni bir aile dostu kazanmış olduk. Organlarımızı bağışlama kararı aldık. 90 yaşında da olsak organlarımızı bağışlayacağız¨ dedi.