"Ölen Asker de PKK'lı da..."

"Ölen Asker de PKK'lı da..."

Kato Dağı'ndaki çatışmada öldürülen PKK'lının babası yaşanan çatışmalara böyle tepki gösterdi.

Şırnak'ta güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada ölen PKK'lı Emrah Bayer memleketi Van'ın Başkale İlçesi Atlılar Köyü'nde toprağa verilirken, terör örgütü yandaşları cenaze törenini gövde gösterisine dönüştürdü. Oğlunu toprağa verdikten sonra hayli bitkin olduğu gözlenen teröristin babası Rıfat Bayer, "Ölen asker de, PKK'lı da benim oğlum. Artık yeter, barış olsun" dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kato Dağı'nda 8 Ekim 2011'de sürdürdüğü operasyon sırasında güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada ölen PKK'lılardan, örgütün bölgedeki elebaşlarından KCK Konsey üyesi olduğu belirlenen 'Baz Mordem' kod adlı Emrah Bayer ile 'Bager Fırat' kod adlı Kasım Karaboğa'nın cenazeleri Malatya'da yapılan otopsi ardından Van'a gönderildi. PKK'lı teröristlerden Kasım Karabağ'ın cenazesi Van'da toprağa verildi.
Emrah Bayer'in cenazesi ise, BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, BDP Van İl Başkanı Cüneyt Caniş'in de aralarında bulunduğu 50 araçlık konvoyla önce Başkale İlçesi'ne buradan da Atlılar Köyü'ne götürüldü. Köy girişinde çoğunluğu kadınların oluşturduğu grup, örgüt üyelerince sarı - krmızı - yeşil beze sarılı terörist Emrah Bayer'in cenazesini karşıladı. Karşılama sırasında gruptakiler Abdullah Öcalan ve Kato Dağı'nda ölü ele geçirilen Bayer ile Karaboğa'nın posterini taşıdı, PKK ve Öcalan lehine slogan atarak köy mezarlığına kadar yürüdü. Mezarlıkta Kürtçe konuşma yapan BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, Kürt halkının yıllardır barış ve özgür birliktelik için mücadele ettiğini öne sürdü.

PKK'lı terörist Emrah Bayer'in babası Rıfat Bayer, oğlu toprağa verilirken güçlükle ayakta durmaya çalıştı. "Kürt halkının başı sağolsun. Oğlum, yüreğimin bir parçasıydı, operasyonlar dursun" diyen Rıfat Bayer, ardından "Ölen asker de PKK'lı da benim oğlum. Artık yeter, barış olsun" diye konuştu. - Van / Başkale