Olay Takımlar Aynı Grupta

Euro 2008 Finaleri'nde Aynı Gruba Düştüğümüz Evsahibi İsviçre ile Mazimiz Hiç de Parlak Değil.

Olay Takımlar Aynı Grupta

EURO 2008 Finaleri'nde aynı gruba düştüğümüz evsahibi İsviçre ile mazimiz hiç de parlak değil.

İşte rakiplerimiz

2006 Dünya Kupası Elemeleri baraj maçında karşılaştığımız İsviçre'ye, 12 Kasım 2005 tarihindeki ilk maçta deplasmanda 2-0 mağlup olduk. 16 Kasım 2005'te İstanbul'da oynadığımız olaylı maçı 4-2 kazanmamıza rağmen kupanın dışanda kaldık. Rövanş maçı skordan çok maç sonrası tünelde ve soyunma odası koridorlarında yaşananlarla akılda kaldı.

ALPAY SAHNEDE

Karşılaşmanın 22. dakikasında penaltı yaptıran Alpay Özalan ile hat-trick yapan Tuncay Şanlı, rövanş maçına damgasını vurmuştu.

TÜNELDE ARBEDE

Maç sonrası çıkış tünelinde istenmeye olaylar yaşanırken, iki takım futbolcuları birbirine girdi. İsviçreli Benjamin Hoggel, tüneldeki Türk futbolculara saldırırken, tekme yiyen antrenör Mehmet Özdilek, Alpay Özalan ve Emre Belözoğlu rakiplere aynı şekilde karşılık verirken kameralar tarafından görüntülendi. Hayalarına darbe alan İsviçreli Stephane Grichting, arbede sonrası hastaneye kaldırılmıştı.

Olaylar Türk Milli takımı'nın tarihine kara bir leke olarak geçti. Dünya spor basını günlerce olayları manşetlerine taşıdı. sviçre'de Türkiye karşıtı kampanya başlatıldı. Tünelde yaşananlar, FIFA gözlemcileri tarafından rapor edildi ve olayların faturası Türkiye'ye çıktı.

AĞIR FATURA

FIFA Disiplin Kurulu, çkan olaylar nedeniyle (A) Milli Takımımıza 6 resmi maçı seyircisiz ve tarafsız sahada oynama cezası ve 200 bin İsviçre Frank'ı para cezası verdi. Milli oyuncular Alpay ve Emre ise 6 maçla cezalandırıldı. Daha sonra Türkiye Futbol Federasyonu ve UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik'in çabalarıyla

cezamız, '3 maç seyircisiz ve tarafsız sahda oynama'ya indi. Ancak Türkiye’nin tarafsız sahada yapacağı bu üç maçta veya Milli Takımın yapacağı resmi olmayan maçlarda olay meydana gelmesi durumunda eski cezanın aynen geçerli olacağı kaydedildi.

Öte yandan, Tahkim Kurulu milli futbolcu Emre Belözoğlu ve İsviçreli Benjamin Huggel’in 6 maçlık cezasını 4 maça çekti.

PROTESTO MEKTUBU

İsviçre Milli Takımı'nın İstanbul'a gelişi sırasında Atatürk Havaalanı'nda gördüğü tepki, Türkiye ile İsviçre arasında krize neden oldu. Ermeni meselesi yüzünden gerilen ilişkiler milli maç nedeniyle yeniden yara aldı. İsviçre Dışişleri Bakanı Calmy Rey, dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e protesto mektubu gönderdi. Calmy Rey, İstanbul'daki karşılamanın misafirperverliğe hiç yakışmadığını ve gelişmelerden endişe duyduğunu yazdı.

Kaynak: DHA