Okuyunca hüngür hüngür ağlayacaksınız! İşte "Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar" sözünün arkasındaki acıklı hikaye - Haberler
Haberi Paylaş

Okuyunca hüngür hüngür ağlayacaksınız! İşte "Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar" sözünün arkasındaki acıklı hikaye

Okuyunca hüngür hüngür ağlayacaksınız! İşte

Ülkemizde gerçekleştirilen düğün ve kına törenlerinde çalınan birçok türkü var. Ancak bunların arasından bazıları var ki, hikayesi nedeniyle hepsinden öne çıkıyor. O türkülerden biri de kına gecelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan "Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar" türküsü. İşte kına gecelerinin vazgeçilmez türküsünün dilden dile dolaşan acıklı hikayesi...

Türkiye, içerisinde yer aldığı coğrafi konum kadar, nesilden nesle aktarılan türküleriyle de tarihte büyük bir yer tutuyor. Ülkemizde gerçekleştirilen düğün ve kına törenlerinde çalınan türküler ise bir yandan kulakların pasını silerken, bir yandan da gelecek nesillere aktarmada bulunuyor. İşte o türkülerden biri de kına gecelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan "Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar" türküsü. Öyle ki gelin adaylarının nakaratını duyduğunda dahi ağladığı türkünün arkasında çok acıklı bir hikaye var.

Hikayeye göre Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde güzeller güzel Zeynep isminde bir kız yaşar. Köydeki tüm erkeklerin hayalindeki Zeynep, 16 yaşına bastığında köydeki bir düğünde karşılaştığı Ali isimli çocuğa aşık olur ve evlenmek ister.

Ailelerden bu iki gencin evliliğine onay çıkar. Hemen hazırlıklar yapılır, Ali ve Zeynep'in düğünleri yapılır. İlk başlarda mutlu olan Zeynep, ailesinden 3 gün 3 gece uzaklıktaki bir köye taşınmasıyla birlikte hasret çekmeye başlar. Zeynep, tam 7 yıl anne ve babasını göremez.

Bu özlem, Zeynep'in yüreğinde her geçen gün daha da dayanılmaz bir hal alır. Zeynep, köyün büyük tepesindeki evinin bahçesine çıkarak, için için kendini yaktığı "Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar" türküsünü mırıldanmaya başlar.

Zeynep'in acısı her geçen gün artarken, Zeynep'e karşı eski sevgisi kalmayan kocası da Zeynep'i dövmeye ve hor görmeye başlar. Kocasının da kötülüklerinin eklenmesiyle Zeynep hastalanır, yataklara düşer.

Kızlarının hastalığını duyan Zeynep'in anne ve babası hemen köye koşar ancak kızlarının durumu kötüdür. Zeynep hasta yatağında "Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar" türküsünü söylemeye devam eder.

Ancak Zeynep'in hasretliğini dindirmek için çok geç kalınmıştır. Genç kız, bir süre sonra anne ve babasının kolları arasında hayatını kaybeder. İşte o günden sonra her kına gecesinde bu türkü söylenmeye başlanır. Türkücünün amacı, anne ve babaları bu yaşanılanlara karşı uyarmaktır.

Barış Yahya Çinçin
Gündem Editörü Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Tekirdağ, Malkara, Düğün, Yaşam, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title