Okulların Başlamasıyla Çocuklara Sağlıkla ilgili Bilgiler Verildi - Haberler
Haberi Paylaş

Okulların Başlamasıyla Çocuklara Sağlıkla ilgili Bilgiler Verildi

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Okulların Başlamasıyla Çocuklara Sağlıkla ilgili Bilgiler Verildi

Uz. Dr. Ayhan Çeri, okul döneminin başlamasıyla birlikte çocukların detaylı bir sağlık muayenesinden geçmelerinin, onların sağlığı açısından önemli olacağını söyledi.

Okul döneminin başlamasıyla birlikte özellikle okula yeni başlayacak çocukların detaylı bir sağlık muayenesinden geçmelerinin, onların sağlığı açısından önemli olacağını söyleyen Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Ayhan Çeri, çocukların daha sağlıklı bir okul dönemi geçirmeleri için bilgi verdi.

Okula başlayan çocuklarla ilgili uyarılarda bulunan Uz. Dr. Ayhan Çeri, okula başlayacak çocuğun yakın dönemde göz muayenesi olmamışsa göz muayenesi olmasında yarar olduğunu belirterek, "Özellikle ailede diğer bireylerde de görme bozukluğu varsa çocuğunuzun bir göz hekimi tarafından muayene edilmesi daha da önemli hale gelir. Çocuklarda görme bozukluklarına yol açan en sık rahatsızlık; görme tembelliği ve şaşılıktır. Bunun yanında diğer görme kusurları da görülebilir. Hemen her rahatsızlıkta olduğu gibi görme kusurlarının da erken saptanması tedavinin olumlu sonuçlanması açısından önemlidir. Çocukların okula başlayacakları zamanlarda en sık rastlanan bir başka hastalık grubu da üst solunum yolları olarak nitelediğimiz kulak burun boğaza ilişkin rahatsızlıklardır ki, bunların büyük çoğunluğu enfeksiyon kaynaklıdır. Okulların açılmasıyla beraber çocukların kalabalık ve kapalı ortamlarda bir arada bulunmalarıyla, sınıflarda havalandırmanın yetersizliğiyle ve havaların soğumasının etkisiyle üst solunum yolu enfeksiyonu oluşur ve damlacık yolu ile çok kolay bir şekilde diğer öğrencilere bulaşarak onların da hasta olmasına yol açar" dedi.

"Enfeksiyon hastalıklarının yayılımını önlemede el yıkamanın önemini bir kez daha vurgulamakta fayda var" diyen Dr. Çeri, "Düzenli el yıkama alışkanlığının edinilmesi enfeksiyon hastalıklarının önlenmesinde oldukça etkili ve basit bir yöntemdir. Çocukların aşılarını düzenli bir şekilde yaptırmış olmanız gerekir. Okul döneminde en sık karşılaştığımız rahatsızlıklar daha çok virüs kökenli enfeksiyon hastalıklarıdır. Hastalıklardan bazıları; suçiçeği, kabakulak, kızamık, kızamıkçıktır. Bu hastalıklar aşı ile önlenebileceğinden çocuklarınızın aşılarını düzenli bir şekilde yaptırmanız gerekir. Bu sayede belirttiğimiz hastalıklara yakalanmazlar; yakalansalar bile hastalığı çok hafif geçirirler. Diğer viral enfeksiyonlarda ise anneler ve babalar tedavi sürecinde; çocuğun istirahat etmesine, vitamin ve bol sıvı almasına, bulaşma riskini önlemek açısından da çocuğun aktif hastalık döneminde diğer sağlıklı arkadaşlarından uzak kalmasına dikkat etmelidir. Virüslere bağlı enfeksiyonlarda antibiyotik kullanımının herhangi bir faydası yoktur. Ancak bakteriyel etkenlere bağlı daha az sayıdaki üst solunum yolu enfeksiyonlarında bir hekimin uygun göreceği antibiyotiği kullanmak faydalı olabilir. Dolayısıyla anne babalara bir hekime danışmadan çocuklarına antibiyotik vermemelerini önermekteyiz" ifadelerini kullandı. - DİYARBAKIR

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title