Okullar Yeni Eğitim Öğretim Yılına Hazır
Haberler » Güncel » Okullar Yeni Eğitim Öğretim Yılına Hazır - Haber

Okullar Yeni Eğitim Öğretim Yılına Hazır

İzmir'deki okulların pazartesi günü başlayacak yeni eğitim öğretim yılına hazır olduğu bildirildi.

Okullar Yeni Eğitim Öğretim Yılına Hazır

'deki okulların pazartesi günü başlayacak yeni eğitim öğretim yılına hazır olduğu bildirildi.


İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, okula uyum programı sürecinin başarıyla tamamlandığı aktarıldı.


Pazartesi günü yaklaşık 800 bin öğrenci ve 53 bin 186 öğretmenin ders başı yapacağı kaydedilerek, hazırlıkların tamamlandığı ifade edildi.


Açıklamada görüşlerine yer verilen İzmir Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, il genelinde öğretmen ihtiyacı bulunmadığını, Milli Eğitim Bakanlığınca ücretsiz olarak gönderilen ders kitaplarının okullara dağıtıldığını belirtti.


Sıra, masa ve sınıf içi materyallerin yaz tatili boyunca yenilendiğini aktaran Yahşi, şöyle devam etti:


"Okulların güvenlik ve temizlik görevlisi ihtiyacını karşılamak amacıyla İŞKUR'dan 957 güvenlik görevlisi ve 2 bin 600 temizlik personeli görevlendirildi. Yaklaşık yirmi bin öğrenciye ücretsiz öğle yemeği temin edilecek. Özellikle dezavantajlı bölgelerden seçilen 90 okul kent güvenlik sistemine entegre edilerek MOBESE'lerle takibi sağlandı. Bu şekilde okullarımızın bina içi ve bina dışında yer alan her noktası emniyet birimlerimiz tarafından takip edilecek. Ayrıca 145 okulumuzda daha bu çalışmalar devam edecek. Okula ulaşımda zorluk yaşayan 24 bin 422 öğrencimizi servisler ile okullarına ulaştırıyoruz. Eğitimlerini tamamlayan 2 bin servis şoförü ve 750 servis rehber personeli de göreve başlayacak."


Yahşi, ikili eğitimden tekli eğitime geçişin yüzde 78 oranında tamamladığını aktararak, ortaöğretime geçiş sürecinde dört nakil döneminin ardından yerleşemeyen 148 öğrencinin ilçe milli eğitim müdürlükleri bünyesinde kurulan öğrenci yerleştirme komisyonlarınca puan esasına göre yerleştirileceğini kaydetti.

Kaynak: AA