Okullar Yarın Tatil Edilecek mi?
Haberler » Güncel » Haber

Okullar Yarın Tatil Edilecek mi?

Vali Mutlu: "Şu Aşamada Okulların Tatil Edilmesi Söz Konusu Değil"

Okullar Yarın Tatil Edilecek mi?

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kar yağışı sebebiyle şimdilik okulların tatil edilmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Yarından itibaren İstanbul'un soğuk hava dalgasının tesiri altına gireceğini belirten Mutlu, "Şu aşamada okullarımızın tatil edilmesi, özürlü vatandaşlarımızla ilgili herhangi ilave bir tedbir almayı düşünmüyoruz. Bunu yarından itibaren ne derece etkili olacaksa buna göre belki ilave tedbir olarak düşünürsek kamuoyu ile süratle paylaşacağız." diye konuştu.

Şehit polis memuru Mustafa Yurter'in cenaze merasimine katılan Vali Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul'da yüksek yerlerde başlayan kar yağışı ve beklenen soğuk ve yağışlı hava ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile bu konuda koordineli çalıştıklarının dile getiren Vali Mutlu, "Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün İstanbul'da soğuk ve kar yağışlı hava şartları ile ilgili verdiği bilgiler tarafımızdan kamuoyu ile paylaşılıyor. Bu çerçevede biz de afet merkezimizi bugünden itibaren 24 saat esasına göre topladık. Bütün kurumlarımızla etkili hava şartlarını kontrol edeceğiz. Özellikle yarından itibaren 80-100 kilometreye kadar etkili olacak poyraz fırtınası ile İstanbul'a soğuk bir hava dalgası tesiri altında kalacak. Bununla ilgili Büyükşehir Belediyesi, afet Merkezi, emniyetimiz, garnizonumuz, jandarmamız, elektrik idaremiz, Kızılay hep beraber takip edeceğiz bu süreci." ifadelerini kullandı.

İstanbulluların kar yağışı sebebiyle özel araçları değil toplu taşıma araçlarını kullanmasını isteyen Vali Mutlu, "İstanbul'da mevcut hava şartlarından olumsuz etkilenmeme noktasında bütün tedbirlerimizi uygulayacağız. İstanbullular bu soğuk hava dalgası ile ilgili artık nasıl tedbir alınması gerektiğini biliyor. Biz kamu kuruluşları olarak bununla ilgili her türlü düzenlemeyi yapacağız. Ama arzu ettiğimiz şey şu özellikle; zorunlu olmadıkça vatandaşların trafiğe yoğun bir şekilde özel araçları ile çıkmamalarını, toplu taşıma vasıtalarını özellikle kullanmalarını arzu ediyoruz. Bu arada araçlarında bulundurmaları gereken çekme halattır, takozdur bunları bulundurmaları lazım." diye konuştu.

Çatalca bölgesinde kar yağışının başladığını ifade eden Mutlu, "Gelen bilgiler bu yağışın yoğun olacağı yönünde. Ümit ediyoruz bu kadar etkili olmaz. Biz en kötüsüne göre hazırlık yapmamız lazım. Dolayısıyla emniyet şeritlerini zorunlu olmadıkça kullanmamak amatör balıkçılarımızın bu hava şartları nedeniyle gerekli tedbirleri almaları ve uygun yerlerde beklemeleri, bu tür tedbirleri paylaşmak istiyoruz. Biz de AKOM ile koordineli bir şekilde bu işi takip edeceğiz. Şu aşamada okullarımızın tatil edilmesi, özürlü vatandaşlarımızla ilgili herhangi ilave bir tedbir almayı düşünmüyoruz. Bunu yarından itibaren ne derece etkili olacaksa buna göre belki ilave tedbir olarak düşünürsek kamuoyu ile süratle paylaşacağız." şeklinde konuştu.