Okula Uyumda En Önemli Konu Çocuk Sağlığı
Haberler » Yerel » Haber

Okula Uyumda En Önemli Konu Çocuk Sağlığı

Mersin Sağlık Müdürü Başaralı "Okula uyumda, okul başarısında önemli ve öncelikli olan konu çocuğun sağlığıdır." dedi.

Okula Uyumda En Önemli Konu Çocuk Sağlığı

Mersin Sağlık Müdürü Mustafa Kemal Başaralı, okula uyumda, okul başarısında önemli ve öncelikli olan konunun çocuk sağlığı olduğunu belirtti.

Başaralı, yazılı açıklamasında, çocukların iyi bir eğitim öğretim yılı geçirebilmeleri için, anne ve babaların yanı sıra öğretmenlerin de çocukların sağlık durumları ile yakından ilgilenmeleri gerektiğini bildirdi.

Geleceğini yetişkinlerinin sağlıklı ve idealist olabilmelerinin, bugünlerde yürütülen çalışmalara bağlı olduğunu vurgulayan Başaralı, "Anne, baba, öğretmen, öğrenci, eğitim kurumları ve tüm sektörlerin bu alanda işbirliği içerisinde olma sorumlulukları vardır. Herkes üzerine düşeni gelecek adına yapmalıdır" ifadelerini kullandı. 

Okula uyumda, okul başarısında  önemli ve öncelikli olanın konunun çocuğun sağlığı olduğuna dikkati çeken Başaralı, çocukların sağlıklı olması için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

"Çocuklar için günün en önemli öğünü sabah kahvaltısıdır. Sabahları kendinizi daha iyi hissetmenizi ve iyi öğrenmenizi sağlar. Kahvaltı etmeden okula gelen çocukların daha az başarılı oldukları görülmüştür. Velilerin dikkat etemesi gereken konu ise kahvaltı ettirmeden veya yemek yedirmeden çocuklarınızı kesinlikle okula göndermeyiniz. Kahvaltıyı ailece yapmaya özen gösteriniz. Okulda öğlen yemeği verilmiyorsa, okul kantininden ya da sokakta satılanları almayınız. Evde hazırlanmış ekmek arası yiyeceklerle daha sağlıklı beslenebilirsiniz. Derslerimizde daha başarılı olmak için yemeklerimizi sabah öğlen ve akşam öğünleri şeklinde düzenli yemeliyiz." - Mersin