Bu Uygulama Türkiye'de Tek! Okula Her Gün Tekne ile Gidiyorlar

Bu Uygulama Türkiye'de Tek! Okula Her Gün Tekne ile Gidiyorlar

Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan'da eğitim gören 9 öğrenci, okula tekne turuyla Karabatakları ve Deniz Kaplumbağalarını izleyerek gelip gidiyor.

Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesinde eğitim gören 9 öğrenci okula tekneyle taşınıyor.

UYGULAMA TÜRKİYE'DE TEK

Dalyan Naciye Tınaztepe Ortaokulunda eğitim gören öğrenciler, taşımalı eğitim kapsamında Ortaca ve Köyceğiz'i ayıran Dalyan Kanalından tekneyle geçerek okula ulaşıyor. Türkiye'de tek olan uygulama ile Çandır ve Horozlar Mahallesinde oturan öğrenciler okula tekne turu yaparak gelip gidiyor.

HER SABAH İSKELEDEN ALIYORLAR

Sabah saatlerinde iskelelerden alınan öğrenciler, Tarihi Kaya Mezarları ve Dalyan Kanalı manzarası eşliğinde tekne gezisi yaparak okullarına ulaşıyor. Okul çıkışı öğrenciler aynı yöntemle alındıkları iskelelere bırakılıyor.


YARIM SAATTE VARIYORLAR

Öğrencileri her sabah tekneyle okullarına bırakan taşımacı Gökhan Uğur, saat 7 gibi Horozlardan 2, Çandır'dan da 7 öğrenciyi karşı kıyıya geçirdiğini anlatarak; "Hafta içi her gün toplam 9 öğrenciyi taşımalı sistemle Naciye Tınaztepe okuluna götürüyorum. Horozlar'da ve Çandır'da oturan öğrenciler normalde 1 saatte okulda olabilirler, biz tekne ile en geç yarım saat içinde çocukların taşımasını hallediyoruz" diye konuştu.


KARABATAKLARLA DENİZ KAPLUMBAĞALARIYLA OKULA GİDİYORLAR

Öğrencilerin tekneyle okula gitmekten keyif aldıklarını belirten Uğur, "kışın soğuk olduğu zaman teknenin yanlarını kapatıyoruz. Teknemiz korumalı, yandan rüzgar gelmesin diye öğrencileri koruma altına alıyoruz. Kışın çocukların üşümemesi için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

Okula giderken Karabatakları ve Deniz Kaplumbağalarını izlediğini söyleyen öğrenci Baran Avcı, "Tekneyle okula gidip gelmek güzel, kışlar sert geçtiği zaman biraz zor oluyor. Manzarayı beğeniyorum. Kanal kenarındaki canlıları izliyorum" şeklinde konuştu.


"DEVLETİMİZ SAYESİNDE HER GÜN TEKNE TURU YAPIYORUZ"

Her gün, güzel manzara eşliğinde tekne seyahati yaşadıklarını dile getiren öğrenci Aliye Turhan ise şunları kaydetti; "Turistler tekneyle gezmek için para veriyor ama bize devlet yardımcı olduğu için her gün tekne turu yapıyoruz."

Kaynak: İHA