"Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi" Çalıştayı - Haberler
Haberi Paylaş

"Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi" Çalıştayı

AA - Yerel

Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Mustafa Anteplioğlu, okul öncesi eğitimin artık yadsınamaz bir gerçek olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Mustafa Anteplioğlu, okul öncesi eğitimin artık yadsınamaz bir gerçek olduğunu söyledi.

Anteplioğlu, Milli Eğitim Bakanlığı, Anne Çocuk Vakfı (AÇEV) ve UNİCEF iş birliğinde Saffron Otel'de düzenlenen "Okul öncesi eğitimin güçlendirilmesi"çalıştayında yaptığı konuşmada, okul öncesi eğitimin insan hayatındaki önemine değindi.

Çocukların okul öncesi eğitimde paylaşmayı, dayanışmayı, oyun oynamayı ve sosyalleşmeyi öğrendiğini belirten Anteplioğlu, okul öncesi eğitimi alanla almayanın bir olmadığını söyledi.

Okul öncesi eğitim konusunda bilinçlendirme çalışmalarının önemine vurgu yapan Anteplioğlu, şöyle konuştu:

"Bazı bilinç düzeyindeki insanlar okul öncesi eğitim farkındadır. Bizim asıl hedef kitlemiz, sosyal ekonomik bakımdan gelişmeyi tam tamamlamayan ve maddi durumu zayıf ailelerin çocuklarıdır. Hedef kitlemize yönelik olarak bilinçlendirme faaliyeti yürütmek zorundayız. Bakanlığımız ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte bir çok fiziki mekanların düzeltilerek ana sınıfına dönüştürmeye çalışıyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğümüz ana sınıfı açılacak neresi varsa ana sınıfı açmıştır."

Çocuğunu okul öncesi eğitime gönderemeyen ailelerin problemlerinin iyi araştırılması gerektiğine dikkati çeken Anteplioğlu, "Okul öncesinde önemli olan ailelerimizin okula göndermekle ilgili problemleridir. Bunları nasıl aşabiliriz- Bunların ele alınması gerekiyor. Bu ailelerimizin okul öncesi eğitime yönlendirilebilmesi için bilinçlendirme çalışması ve bunun nasıl yapılması gerektiğini de bu çalıştay da ele alınması gerektiği inancındayım" diye konuştu.

AÇEV Genel Müdür Yardımcısı Serkan Kahyaoğlu ise kendileri için okul öncesi eğitimin çok önemli olduğunu dile getirdi.

Yaklaşık 20 yıldan bu yana eğitime yapılan yatırımların artması için çalışmalar yaptıklarına işaret eden Kahyaoğlu, özellikle son 5 yılda Milli Eğitim Bakanlığı'nın çok ciddi katkıları sonucu okul öncesi eğitimin öneminin arttığını ifade etti.

Türkiye'nin geleceğinin okul öncesi eğitime bağlı olduğunu anlatan Kahyaoğlu konuşmasını şöyle tamamladı: "Okul öncesi eğitim kalitesi çok önemli çünkü çocuklar dünyaya inanılmaz bir donanımla geliyorlar. Bu donanımı nasıl kullandığınız sizin ülkenizin ekonomik, eğitim ve sağlık alanında ileriye gitmenizle orantılıdır. Çocukların ilk 6 yılında beynin yüzde 90'ı hem büyüklük hemde işlev olarak gelişiyor. Bu yaşlarda yapılan yatırım bizlere çok ciddi karlar olarak dönüyor. Çocuğun yakınındaki kişilerinde eğitimi çok önemli. Biz AÇEV olarak anne baba eğitimlerini yıllardır yapıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı da bizimde içinde bulunduğumuz bir projede 0-18 yaş arası çocukları olan ailelere eğitim veriyor. Bu çok önemlidir. Çünkü aile içerisindeki çocukların huzurlu ve barış dolu bir ortamın olması önemli bir şeydir."

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nas da okul öncesi eğitim güçlendirilmesi için olağanüstü gayretler gösterildiğini ifade etti.

Kahramanmaraş'ta 2010 yılı Haziran ayında okul öncesine 12 bin 20 öğrenci kavuşturduklarını belirten Nas, "12 bin 20 öğrenci sayısı bir yıl sonra 15 bin 600 oldu. Yeterli mi- Yeterli değildir. Burada yürütülen önemli projeler böyle bir sonucu ortaya çıkarmıştır. 2011 yılında da yapılan yoğun kampanya ve projeler sonucunda 17 bin 600 olmuştur. Bu güzel bir başarıdır ve artırma çalışmalarım yoğun bir şekilde devam etmektedir" diye konuştu.

UNICEF Toplum Temelli Uzmanı Özen Karaca ise Mart 2010'da MEB, UNICEF Türkiye Temsilciliği'nin teknik desteği ile AB destekli "Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi" projesini başladığını bu çerçevede MEB, UNICEF ve AÇEV arasında bir işbirliği anlaşması yapıldığını söyledi.

Çalıştayların Türkiye genelinde devam edeceğini belirten Karaca, çalıştaya Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep, Osmaniye, Adana ve Kayseri'den temsilcilerin katıldığını sözlerine ekledi.

- KAHRAMANMARAŞ

AA - Yerel

Yerel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title