Okul Bahçeleri Otopark, Düğün, Nişan Törenlerine Açıldı

Okul Bahçeleri Otopark, Düğün, Nişan Törenlerine Açıldı

Adana'da Yaz Döneminde Süresince Okul Bahçeleri, Salon ve Benzeri Yerleri Halkın Kullanımına Açıldı. Eğitim Mekanlarının Otopark, Düğün, Nişan, Sünnet, Seminer, Spor, Benzeri Sosyal ve Kültürel Faaliyetlerde Değerlendirilmesi Düşünülüyor.

Okul Bahçeleri Otopark, Düğün, Nişan Törenlerine Açıldı

Adana'da yaz döneminde süresince okul bahçeleri, salon ve benzeri yerleri halkın kullanımına açıldı. Eğitim mekanlarının otopark, düğün, nişan, sünnet, seminer, spor, benzeri sosyal ve kültürel faaliyetlerde değerlendirilmesi düşünülüyor.

Vali İlhan Atış'ın imzasıyla 916 okulla gönderilen yazıyla isteyen her vatandaş tatil boyunca okul açık alanlarını kiralayabilecek.

Uygulamayla hem sokakta ortasındaki düğünlerde silah atışlarının önüne geçmek, hem okullara gelir elde etmeyi amaçlıyor. Adana'da bazı okullar yaptıkları pankartlı duyuru ile bahçelerini otopark olarak hizmete açtı.

İl Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat, mevcut yasaların okulların eğitim-öğretim faaliyetleri dışındaki zamanlarda kamu yararına açılmasına izin verdiğini söyledi.

Okul Aile Birliği Yönetmeliği'ne göre kentteki okul bahçeleri ve ve salonların her türlü sosyal etkinliklere açılması için İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri'nin bir yazıyla uyarıldığını açıklayan Büyükfırat, "Özellikle yaz döneminde düğün ve sünnet törenleri ile otopark ihtiyacı artıyor. Düğün Salonları'nda yer bulmak güçleşiyor. Vatandaş ister istemez düğün merasimlerini sokakta yapmak zorunda kalıyor. Valimiz İlhan Atış'ın emriyle okul bahçelerini halkın kullanımına açtık." dedi.

Bu şekilde hem eğitim kurumlarının bir miktar gelir elde etmesini hem de sokaktaki düğünlerin kontrol altına alınmasının planlandığına işaret eden Büyükfırat, otopark için çok müsait olan merkezdeki okulların atıl halden verime dönüştürmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Düğünlerin rastgele sokak ortasında yapılması yerine okul bahçelerine alınmasıyla silah atışlarının önüne de geçmek istediklerini vurgulayan Büyükfırat, şunları söyledi: "Okullar kamusal bir alandır. Düğün sahiplerinin buralarda silah sıkma oranının azalacağını tahmin ediyoruz. Sokakta kurşunlardan çevre sakinleri zarar görebiliyor. Ama okul bahçelerinde bu tehlikeyi kontrol etmek daha kolay. Ayrıca gürültü kirliği de engellenmiş olur."

Büyükfırat, bu hizmetin karşılığı olan fiyat tarifesinin Okul Aile Birlikleri'nce belirlendiğini sözlerine ekledi.