Oktay Vural: Bunlar, Diktatörlüğe Sıçrama Yasalarıdır

Oktay Vural: Bunlar, Diktatörlüğe Sıçrama Yasalarıdır

Oktay Vural: Bunlar, Diktatörlüğe Sıçrama Yasalarıdır
Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Güncel

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, iç güvenlik ile son yargı paketlerinin diktatörlüğe sıçrama yasaları olduğunu söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, iç güvenlik ile son yargı paketlerinin diktatörlüğe sıçrama yasaları olduğunu söyledi. AK Parti’nin kendi derin devletini daha da derinleştirdiğini ifade eden Vural, “İç Güvenlik Yasası ve diğerleri. Bunlar diktatörlüğe sıçrama yasalarıdır. Bunlar, demokrasi ve özgürlüklerimize yönelik tehdidin siyasal kılıf haline getirilmesidir. Maalesef demokrasimiz, hukuk devletimiz ve özgürlüklerimiz büyük yara almıştır.” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, eşinin vefatından sonra Meclis’te düzenlediği ilk basın toplantısına, cenaze sürecinde aileye desteklerini sunan herkese teşekkür ederek başladı. Türkiye’de demokrasi ve özgürlüğün büyük yara aldığını vurgulayan Vural, “İç Güvenlik Yasası ve diğerleri. Bunlar diktatörlüğe sıçrama yasalarıdır. Bunlar, demokrasi ve özgürlüklerimize yönelik tehdidin siyasal kılıf haline getirilmesidir. Kim olursa olsun, nerede siyaset yapıyorsa yapsın herkesin demokrasiye, özgürlüklere ve hukuk devletine sahip çıkması gerekiyor. Ama bugün, gücü eline geçiren, gücü giderek derinleştiriyor, tekelleştiriyor. Birey olarak bizim her alanımıza müdahale yetkisini hukuk devleti sınırları dışında meşrulaştırmaya çalışıyor. Bunlar, diktatörlüğün yasal kılıf altında tehdit, baskı ve sindirme araçları olarak kullanılabilecek hususlardır. Maalesef demokrasimiz, hukuk devletimiz ve özgürlüklerimiz büyük yara almıştır.” diye konuştu. AK Parti’nin kendi derin devletini daha da derinleştirdiğini ifade eden Oktay Vural, güvenlik ve istihbarat eksenli bir devlet modelinin, yasal kılıf içinde gerçekleştirilmeye çalışıldığını kaydetti. Vural, bütün bunların sıçrama yasaları olduğunu savundu.

"LOKOMOTİF İMRALI, DAVUTOĞLU VAGONDA DOLAŞIYOR"

Türkiye’nin içinde bulunduğu konumdan dolayı vatandaşların endişe içinde olduğunu ifade eden Vural, çözüm sürecinden söz ederek, ‘tren rayına oturdu’ ifadesine tepki gösterdi. “Aslında bu trenin lokomotifinin kim olduğunu, Türkiye’yi nereye götürdüğünü millete söylemek durumundalar. Türkiye nereye gidiyor?” diye soran Oktay Vural, “Maalesef görüyoruz ki lokomotif İmralı olmuş, Davutoğlu da onun vagonunda dolaşıyor. Ne derse onu yapıyor. Başdanışmanı ‘istediği her şeyi alıyor’ diyor.” diye konuştu.

"ŞİVAN PERVER’LE DİYARBAKIR’DA DEĞİL DE TRABZON’DA EL ELE DOLAŞSANA"

Başbakanlık Başdanışmanı Etyen Mahçupyan’ın son yazısından da söz eden MHP’li Oktay Vural, kılavuzu karga olanın burnunun pislikten kurtulmayacağını anlattı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Tunceli ziyaretinden de söz eden Vural, Başbakan Davutoğlu’na seslenerek, “Ankara’da söylediklerini Diyarbakır’da söyleyebilecek misin? Haydi Şivan Perver’le Diyarbakır’da değil de Trabzon’da el ele dolaşsana. Barzani ile birlikte Balıkesir’de ‘Kürdistan’a selam gönderiyorum’ desene.” diye konuştu. Vural, Bahçeli’nin, Tunceli ziyareti sırasında devletin güvenlik gerekçesiyle esnafa kepenk kapattırdığını söyleyerek, buna tepki gösterdi.

"NEDEN İLK RESMİ DAVET PAPA’YA YAPILDI?"

Dış politikada da son günlerde önemli gelişmeler olduğunu kaydeden Oktay Vural, Papa Francesco ve Rusya Devlet

Başkanı Putin’in ziyaretlerinden söz etti. Bin odalı sarayın ilk davetlisinin Papa olduğuna dikkat çeken Vural, şunları kaydetti: “Geçtiğimiz hafta bin odalı sarayın ilk davetlisi olarak Sayın Cumhurbaşkanı Papa’yı davet etmiştir. Tabii, ilk davetin ona yapılmasının anlamını doğrusu bilemiyorum. Neden ilk resmi daveti yenileyerek yaptı?”

"CUMHURBAŞKANI, PAPA’YLA HANGİ KONULARDA MUTABIK KALMIŞTIR?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Papa ile ortak düzenlediği basın toplantısında, Papa ile farklı düşündükleri hemen hemen hiçbir konu olmadığı ifadelerini kullandığını hatırlatan Oktay Vural, “Türkiye Cumhuriyet’inin Cumhurbaşkanı, Papa’yla hiçbir konuda farklı düşünmüyor. Gerçekten merak ediyoruz; Sayın Cumhurbaşkanı, Papa’yla hangi konularda mutabık kalmıştır. Mesela, Papa’nın bir hahamla birlikte yazdığı kitabında yer alan ‘20. yüzyılın ilk soykırımını Türkler yaptı’ diyen Papa’yla aynı fikirde mi? Türkleri Nazilere benzeten Papa’yla aynı şeyleri mi düşünüyor?” diye sordu. Vural, ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kırım ya da Karadağ konusunda da mutabakata varıp varmadıkları sorularını yöneltti.

BEDELLİ ASKERLİK: HÜKÜMET NE YAPTIĞINI BİLMİYOR

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, bedelli askerlik konusunda ise şunları söyledi: “45 gün önce bu konjonktürde bedelli askerlik yok demişti Ahmet Davutoğlu. ‘Böyle bir şey olur mu? Zengin askerliği bedelli yapacak, fakir askere gidecek’ demişti. Bu hükümet ne yaptığını, ne yapacağını bilmiyor. Zikzaklar var. İki yıl önce 30 milyar, şimdi 18 milyar. Neden, niye?”

"TOKİ, İTİRAFTA BULUNMUŞTUR"

Oktay Vural, ayrıca, “Toplu Konut İdaresi, yaptığı açıklamayla şunu itiraf etmiş oluyor; ‘harcama o kadar yüklü ki bu yaptığımız harcama bizim borçlarımızı artırdı. Ekonomik açıdan sıkıntıya girdik’ itirafıdır.” diye konuştu.

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Manşet Haberler

title