Oktay Ekşi Silivri Cezaevinde Ergenekon Sanıklarını Ziyaret Etti

Oktay Ekşi Silivri Cezaevinde Ergenekon Sanıklarını Ziyaret Etti

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yeleşkesi'ne gelen CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi, Ergenekon Davası'nın tutuklu sanıklarından CHP Milletvekilleri Mehmet Haberal, Mustafa Balbay ve gazeteci Tuncay Özkan'la görüşmek için Adalet Bakanlığı'ndan...

Oktay Ekşi Silivri Cezaevinde Ergenekon Sanıklarını Ziyaret Etti

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yeleşkesi'ne gelen CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi, Ergenekon Davası'nın tutuklu sanıklarından CHP Milletvekilleri Mehmet Haberal, Mustafa Balbay ve gazeteci Tuncay Özkan'la görüşmek için Adalet Bakanlığı'ndan izin aldığını aktardı. Ekşioğlu, "Onlara en kısa sürede özgürlüklerine kavuşmaları yönündeki arzu ve beklentimi ifade ettim. Onlar da bana kendi gerçeklerini söylediler. Burada yargılanan diğer sanıklar gibi bugün ziyaret ettiğim dostlarım da duyduğum kadarıyla dijital ortamda sahte belge üretilmiş. Bunu profesyonelleşmiş bir merkezin yapabileceği konusunda hem uzmanların hem de sanıklar ve avukatların ortak bir kanaati var. Ben şahsen bu kanaate katıldığımı ifade edeyim ama tabii nihai değerlendirme yargıya ait. Onu hepimiz bekleyeceğiz." dedi.

Ekşi, konuşmasının bu bölümünde ise 'yargıya ait' derken üzgün olduğunu belirterek, yargının bağımsız olmadığını savunarak, yargı alanında büyük bir reform yapılması gerektiğini belirtti.

Öte yandan cezaevinde ziyarette bulunacakları için sabah 09.00'dan itibaren cezaevine girişleri beklenen ve içeri saat 14.00'te giren Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin iki üyesi, saat 20.00'de cezaevi çıkışında basın mensuplarına tek bir kelime açıklama yapmadan cezaevinden ayrıldılar. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin Türkiye Raportörü Josette Durrieu ve Denetim Komisyonu Sekreteri Sylvie Affholder'in, Ergenekon davası tutuklu sanıklarından CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal, ile eski İnönü Üniversitesi rektörü Fatih Hilmioğlu, Balyoz davası tutuklu sanığı MHP milletvekili Engin Alan ve Odatv davası tutuklu sanığı Müyesser Yıldız ile görüştükleri öğrenildi.

Kaynak: CHA