Oksijeni Yokederek Yangını Söndüren Mab ve Mabo Tanıtıldı

Oksijeni Yokederek Yangını Söndüren Mab ve Mabo Tanıtıldı

Kapalı ve Yarı Kapalı Alanlardaki Yangınların Daha Kolay Söndürülmesini Sağlayan Mab ve Mabo İsimli Söndürme Bombaları Kocasinan İtfaiyesi'nde Yapılan Tatbikatla Tanıtıldı.

Oksijeni Yokederek Yangını Söndüren Mab ve Mabo Tanıtıldı

Kapalı ve yarı kapalı alanlardaki yangınların daha kolay söndürülmesini sağlayan Mab ve Mabo isimli söndürme bombaları Kocasinan İtfaiyesi`nde yapılan tatbikatla tanıtıldı.

Yangının meydana geldiği ortamdaki oksijeni yok ederek yangının kendiliğinden sönmesini sağlayan Mab su ile karıştırılarak kullanılırken, Mabo ateşe direkt olarak uygulanıyor. Kocasinan İtfaiyesi`nin bahçesinde yapılan tatbikatta daha önceden hazırlanan ahşap oda benzin dökülerek yakıldı. Duvara monte edilen Mabo içerideki ısı 84 dereceye ulaşınca kendiliğinden patlayarak alevlerin üzerine dağıldı ve yangını söndürdü. Mabo önceden duvara monte edilerek olası bir yangın durumunda içerideki ısının artmasıyla kendiliğinden patlayabildiği gibi yangın meydana gelen ortama dışarıdan atılarak da kullanılabiliyor. Bahçedeki ahşap oda tekrar yakılarak bu sefer su ile karıştırılan Mab tanıtıldı. 8 ila 10 litre suyun içine Mab söndürme bombası boşaltıldıktan sonra alevlerin üzerine serpildi. Söndürme etkisi sudan 30 kat daha fazla olan karışım yangını birkaç saniye içinde söndürdü. Ayrıca Mab söndürme bombası da doğrudan ateşin içine atılarak kullanılabilme özelliğine sahip. 570 cc`lik bir tüp söndürme bombasıyla 20 metreküp hacme sahip olan bir alandaki yangının söndürülebildiği bildirildi.

Belçika`da üretilen ve Kalafatoğlu firması tarafından Türkiye`ye getirilen her bir Mab ve Mabo söndürme tüplerinin tanesinin maliyetinin 150 ile 180 Euro arasında değiştiği bildirildi.