Oks'nin Kaldırılması

Türkiye Bağımsız Eğitimciler Sendikası (Tes) Genel Başkanı Gürkan Avcı, Her Yıl Ortalama 800 Bin Öğrencinin Girdiği Oks'nin Kaldırılarak Yerine Getirilen Sbs (Seviye Belirleme Sınavı) Adlı Yeni Sistemle İlgili Olarak, Sbs'nin Oks'den Daha İyi Bir Sistem Olmakla Beklentileri Karşılamayacağını İleri Sürdü.

Oks'nin Kaldırılması
12.03.2007 19:17 | Son Güncelleme: 12.03.2007 19:17

Türkiye Bağımsız Eğitimciler Sendikası (TES) Genel Başkanı Gürkan AVCI, her yıl ortalama 800 bin öğrencinin girdiği OKS'nin kaldırılarak yerine getirilen SBS (Seviye Belirleme Sınavı) adlı yeni sistemle ilgili olarak, SBS'nin OKS'den daha iyi bir sistem olmakla beklentileri karşılamayacağını ileri sürdü.

Avcı, "Gençlerin gelecek pazarlığı üzerinden yürütülen dershane dayatması adlı sömürüye prim veren SBS sistemi ailelerin ekonomik koşulları ne olursa olsun dişten tırnaktan artırıp çocuklarını dershaneye gönderme zorunluluğunu artıracaktır" dedi. TES Genel Başkanı Avcı, yaptığı yazılı açıklamada, OKS'nin kaldırılması ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Avcı, OKS yerine getirilecek olan Seviye Belirleme Sınavı'na ilişkin kamuoyuna konuyla ilgili uzman olmayan kişiler tarafından açıklama yapıldığını belirterek, bu konuda herkesin kafasını karıştığını belirtti. Dershane ve özel okul dayatmasını kaldıran bir sistemi savunduklarını ifade eden Avcı, SBS'nin olumlu yönleri olduğunu ancak dershanelere öğrenci başına 3-15 bin YTL arasında ödeme yapan ailelerinin dershaneye gitmediği takdirde sınavı kazanma imkanı olmayan öğrencileri korumaktan oldukça uzak olduğunu belirtti. Hükümetin eğitime ayırdığı payı yükseltmesi gerektiğini dile getiren Avcı, devlet okullarına yeteri kadar kaynak aktarılamadığı takdirde sağlıklı çözümler bulunamayacağını kaydetti. OKS sistemi yerine üç sınava bağlı SBS sistemiyle öğrencilerin stresinin azalacağını ifade eden Avcı, öğrencilerin SBS sisteminde gördükleri derslerin müfredatından sorumlu olacak olmasının da olumlu yönde görülmesi gereken bir değişiklik olduğunu belirtti. SBS'nin ilköğretim başarı puanının yüzde 25, davranış puanının da yüzde 5 oranında etkili olmasının okulda yapılan sınavların, projelerin, performans ödevlerinin önemini artıracağına işaret eden Avcı, öğrenciyi sınav yerine öğrenmeye ve derslere endeksli bir çalışmaya ve anlayışa tevşik edileceğini kaydetti. Fakat İstanbul'daki bir okul ile Artvin'deki bir okul arasındaki adaleti sağlamak adına, SBS sınav sonucuna göre bir okul başarı katsayısı belirlenmesi gerektiğini ileri süren Avcı, diplomalarda da adalet sağlamak için diploma notu da bu katsayı değerlendirilmesine göre belirlenmesi gerektiğini belirtti. ÖSYM'nin bu sistemi ÖSS de uyguladığını hatırlatan Avcı, bu konuda ÖSYM ile işbirliği yapılması gerektiğini belirtti. Öğrenci ve öğretmen merkezli eğitim anlayışı yerine yeni sistemin öğrenme merkezli eğitime daha çok hizmet edeceğini kaydeden Avcı, SBS sisteminin okuldaki öğretimin önemsenmesini öne çıkaracak ve böylece öğretmenin öğrenci üzerindeki etkinliğinin pozitif anlamda artacağın belirtti. Avcı, SBS sisteminin birleştirilmiş sınıflarda eğitim gören öğrencilerin lehine bir pozisyon alan SBS sistemi için öneri ve projler geliştirerek, bakanlığa sunacaklarını bildirdi.

(DUY-MAY-ÖK-Y)

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title