OKS'nin Alternatifi İlk Sınavını Verecek

OKS'nin Alternatifi İlk Sınavını Verecek

Önümüzdeki Yıl Orta Öğretimde Uygulanacak Seviye Belirleme Sınavı İçin Pilot Uygulama Yapılacak. 12 İlde 250 Okuldan Seçilen 50 Bin Öğrenci, 27 Aralık Perşembe Günü Sınava Tabi Tutulacak.

OKS'nin Alternatifi İlk Sınavını Verecek

Orta öğretimde, OKS sınavı yerine getirilen SBS'nin pilot uygulaması 27 Aralık'ta yapılacak.

Orta Öğretime Geçiş Sistemi doğrultusunda, 2007-2008 öğretim yılı sonunda ilk defa 6. ve 7. sınıflara uygulanacak Seviye Belirleme Sınavı (SBS) öncesinde, öğrencilerin yeni sınav sistemine uyumlarının gözlenmesi amacıyla pilot uygulama sınavı yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı'nın işbirliği ile ilköğretim 6. ve 7. sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilecek pilot uygulama sınavı, 27 Aralık Perşembe günü saat 10.00'da, 12 ilde yapılacak.

Öğrencilerin yeni sınav sistemine uyumlarının gözlenmesi ve sorulacak soruların etkililiğinin ortaya konulması amaçlanan sınava, seçilerek belirlenmiş resmi ve özel 250 ilköğretim okulundan yaklaşık 50 bin öğrenci, öğrenim gördükleri okullarından katılacak.

Sınav, aralık ayı sonuna kadar işlenecek üniteler kapsamında, 6. sınıf öğrencilerine 40 soru sorularak 50 dakikalık sürede, 7. sınıf öğrencilerine 45 soru sorularak 55 dakikalık sürede uygulanacak.

Ayrıca, sınav sonrası öğrenci ve öğretmenlere anket uygulanarak, sorular ve yeni sistem hakkında değerlendirmeleri alınacak.

Önümüzdeki yıl uygulanmaya başlayacak olan SBS, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından 26 Ekim günü "sonucu değil süreci değerlendiren bir sınav modeli" şeklinde tanımlanarak açıklanmış ve Aralık ayı içinde pilot uygulamasının yapılacağı belirtilmişti.

-SBS'DE NELER OLACAK?-

SBS'nin sonunda öğrencinin yüzde 25'lik başarı ve yüzde 5'lik davranış notu alınarak belli bir hesaplama ile öğrencinin notu hesaplanacak.

-Öğrencilerin ilk sınav heyecanı göz önüne alınarak, 7. sınıf sonunda sınav puanının yüzde 35'i, 8. sınıf sonunda yüzde 40'ı alınacak ve tüm puanların toplamında öğrencinin ortaöğretime geçişte puanı hesaplanmış olacak.

-SBS her yıl Haziran ayında dersler bittiğinde yapılacak. Bu yıl ilköğretim 6. sınıflar için SBS 21 Haziran 2008, ilköğretim 7. sınıflar için ise 22 Haziran 2008'de yapılacak.

-Sınavda Türkçe test ağırlık kat sayısı 4, Matematik test ağırlık kat sayısı 4, Fen Bilgisi ve Sosyal Bilgiler test ağırlık kat sayısı 3, Yabancı Dil test ağırlık kat sayısı ise 1 olacak.

-Türkçeden 19-21-23, Matematikten 16-17-23, Fen Bilgisinden 16-18 20 ve Sosyal Bilimlerden 16-18-20 soru sorulacak. Yeni sistemde tek puan türü hesaplanacak.

-Genel, Güzel Sanatlar, Spor ve Anadolu bölümü olmayan Meslek Liselerinde SBS zorunlu olmayacak. Özel okulların yerleştirmeleri, kendilerine bırakılacak.

-Öğretmenleri ve öğrencileri sınav hakkında bilgilendirmek ve soru tiplerini göstermek için bu yıl Aralık ayında en az 150 okulda programların ilk dört aylık bölümlerini kapsayan pilot uygulama sınavları yapılacak. (ANKA)

(GO/ZG)