OKS İki Yıl Sonra Yok, İşte Yeni Sistem...

OKS İki Yıl Sonra Yok, İşte Yeni Sistem...

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Yenilenen Orta Öğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı

(Oks) ile İlgili Yeni Sistemi Açıkladı.

OKS İki Yıl Sonra Yok, İşte Yeni Sistem...

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, yenilenen Orta öğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) ile ilgili bakanlık Başöğretmen Salonu'nda basın toplantısı düzenledi.

-BAKAN ÇELİK-

Çağın ihtiyaçlarına cevap vermeyen müfredatın değiştirildiğini, ezberci sistemin bozulduğunu ifade eden Çelik, yeni müfredatın dayandığı temelin eski müfredata göre farklı olduğunu ve sınav sisteminin buna göre uyarlanmasına ihtiyaç duyulduğunu söyledi

-YENİ SİSTEM-

Bu sene OKS sınavının yapılacağını söyleyen Çelik,"Bu sınavdaki tek farklılık daha önce ilköğretim başarı puanı sınava dahil edilmiyordu.Bu sene dahil edilecek.Bunun ortalaması yüzde 7'dir.Yüzde yedi oranında yansıyacaktır.Bunun hesaplanma biçimi OKS klavuzunda anlatılmıştır.Diğer değişiklik ise elektronik ortamda çocuklarımız bir sefere mahsus tercih yapacak ve 20 tercih yapacak.Bu 20 tercih daha sonraki yerleştirmelerde de kullanılacak.Randevu sistemi ile tercih yapılacak."dedi.

-HİPERAKTİF ÇOCUKLAR-

"Hiperaktif çoçuklara yönelik bir farklı uygulama olmayacak." diyen Bakan Çelik, OKS'yi kaldırma nedenlerini açıkladı;

"Müfredat değişti.Müfredatın dayandığı temel mantık değişmiştir.Bu yeni müfredat, sonuc yerine süreci değerlendirmektedir.Anlık başarıları ölçen bir yöntem değil süreci ölçen bir yöntem getirdik.

-OKS'Yİ KALDIRMA NEDENLERİ-

Öğrenci OKS'ye bir sefer giriyor.2 saatte bütün kaderini belirleyen bir sınavla karşı karşıya geliyor.Öğrenciler orta öğretim kurumlarına göre üniversiteye girerken avantajlı veya dezavantajlı olabilmektedir.OKS yüksek öğretime geçişte de basamak olmaktır.Bundan dolayıda öğrencilerde sıkıntı yaratmaktadır.

Ülkemiz farklı iklim özelliklerine sahiptir.Farklı iklimler öğrencilerin gelişiminde farklı sonuçlar doğurmaktadır.Mesala Urfa'da ergenlik yaşı 11 ama Karadeniz'de 14 olabilmektediri. 8. sınıfta ergenlik çağına giren öğrenciler bu sınav heyecanını daha yoğun hissetmektedirler.

-YABANCI DİL EĞİTİMİ-

Türkiye yabancı dil öğretimi açısından en başarısız ülkelerden birisidir.Bunun temel sebebi OKS ve ÖSS'dir.OKS'de yabancı dil sorusu sorulmuyor.OKS'de sorulmayan dersi öğrenci kendisi için angarya olarak görmektedir.Türkiye'nin, AB aday ülkesi olarak yabancı dil meselesini mutlaka çözmesi gerekmektedir.Bugünkü OKS yabancı dil öğrenimini engellemektedir.Bundan dolayı da OKS kaldırılmaktadır.

-SOSYAL HAYAT-

Öğrenciyi hayata hazırlamakta önemli.Çocuklara ne kadar bir sanat bilgisi verebiliyoruz.Bilişim öğrenimi de OKS'den dolayı arzulanan seviyeye gelmemektedir.Çocuklar bunu gereksiz görüyor.Niye? Çünkü bunlar OKS'de çıkmıyor.

-OKULA BAĞLILIK-

OKS'den dolayı öğrenci okula bağlanmak yerine okuldan ayrılıp biran önce dershaneye gitmek istemektedir.Bu gibi nedenlerden dolayı OKS kaldırıldı."dedi.

-SEVİYE BELİRLEME SINAVI YAPILACAK-

Yenilenen sistem hakkında da bilgi veren Bakan Çelik, konuşmasına şöyle devam etti;

"Peki yerine ne gelecek diye soruluyor?6, 7 ve 8. sınıfta seviye belirleme sınavı yapılacak.Bu sınavlar tamamen müfredeta bağlı olacak. Öğrettiklerimizi soracağız öğrencilere...Yıl sonu başarı puanı devreye girecek.Yüzde 25 etki edecek.Bu puan notların ortalaması olacak. Yüzde 5 'de yöneltme ve davranış puanı olacak yani öğrencinin sosyol-kültürel faaliyetlere katılımı, arkadaşları ile ilişkisi...Bunda da derse giren bütün öğretmelerin verdiği bir notların ortalaması alınacak.

Başarı puanı istismar edilebilir mi?Bunu önlemek için bugün bütü valilere genelge gönderiyoruz.Eğer öğrencinin seviye belirleme sınavında aldığı notla, yıl sonu başarı puanı arasında çelişki varsa bu gereksiz bir not yükseltme fiili olduğu anlamına gelir.Bunu yapan yönetici ve öğretmenlerle ilgili yasal işlemler başlatacağız.

-BU SENE Kİ 6. SINIFLARA SINAV YOK-

Bu sene ki 6. sınıflar da şok etkisi yaratmasın diye sınav yapmayacağız.Yumuşak geçiş yapacağız ve 7. sınıfın sonunda sınava girecekler.Bu sene ki 6. sınıflar diğer iki yılın ortalaması alınarak puanları tespit edilecek...Bunun hesabı kitabı zor değil.Yağdan kıl çeker gibi yapılabilir.En ufak bir kargaşa olmayacak.

-"GÖRÜŞLERİ BEKLİYORUZ"-

Yeni sistem hakkında 1 ay süre ile vatandaşlardan görüş bekleyeceklerini ifade eden Bakan Çelik, OKS sistemine ilişkin bilgilere bakanlığın internet sitesinden ulaşılabileceğini söyledi

-SORULARIN TİPİ VE SINAV TÜRÜ-

Açıklamalarından sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Çelik,"Seviye belirleme sınavlarının tipi bugünkü OKS sınavı neyse soru tipi öyle olacak. Ama içerik, yeni müfredata göre olacak. Sınav türü test olacak.

Öğrencinin yıl sonu başarı puanları hesaplanırken aynı zamanda her okulun ortaya koyduğu performans da ortaya çıkacak. Öğrencilerin bireysel başarıları bir araya geldiği zaman o okulun, ilçenin başarısı ortaya çıkacak."diye konuştu