Oks'de Yanlış Soru İddiası

Oks'de Yanlış Soru İddiası

İstanbul'da Özel Bir Dershane Öğretmeni, Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nda (Oks) Fen Bilimleri Testindeki Bir Soru Seçeneğinin Yanlış Olduğunu İddia Etti.

Oks'de Yanlış Soru İddiası

İstanbul'da özel bir dershane öğretmeni, Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nda (OKS) Fen Bilimleri testindeki bir soru seçeneğinin yanlış olduğunu iddia etti.

Final Dergisi Dershanesi Fizik Bölümü Başkanı Abdülkadir Börklü, OKS'de yer alan A kitapçığı Fen Bilimleri testindeki 'Aynı hacim ve sıcaklıktaki sularda çözünen toz şeker ve kesme şeker için şekildeki grafik çizilirken aşağıdaki bilgilerden hangileri kullanılmıştır?' ifadelerinin yer aldığı 13. soruda verilen yargılardan ikincisinin yanlış ifade edildiğini iddia etti. Börklü, "13. sorunun yanıtı 'd' değil, 'b' olmalıdır, çünkü çözelti t-1 anında toz şeker için doygundur, kesme şeker için doygun

değildir" diyerek 13. sorunun cevabının yanlış olduğunu öne sürdü. Öğretmenler, bu sorunun cevabının yanlış olduğunu ve düzeltilmesi gerekteğini savunarak, Milli Eğitim'e gönderdikleri bir faks ile cevabın 'b' olarak değiştirilmesini istedi.

Dershane yetkilileri, konuyla ilgili bakanlık tarafından herhangi bir açıklama yapılmadığını söyledi.

(RA-CİN-OK-Y)