OĞUZ ATAY HABERLERİ

Oğuz Atay haber, Oğuz Atay son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Oğuz Atay - 26.04.2019
Rus Öğrencilerin Türk Dünyasına İlgisi
Türkolog Apollinaria Avrutina da "Türkçe edebi çeviri" konulu oturumda, Nazım Hikmet, Oğuz Atay ve Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov'un eserlerinin tercümesiyle ile ilgili çalışmalarda karşılaşılan zorlukların ele alındığını aktardı.
Oğuz Atay - 08.02.2019
Kıraathane Buluşmalarının Üçüncüsü Düzenlendi
Kavramsal açıdan yalnızlığı tarif etmenin yalnızlığın anlaşılmasında çok katkı sağlamadığını belirten Karacoşkun; Oğuz Atay, Turgut Uyar, İlhami Çiçek, Erdem Beyazıt, Sezai Karakoç gibi yazar ve şairlerin dizeleri ile yalnızlığın duygusal yönüne dikkat çekti.
Oğuz Atay - 18.11.2018
37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı" Sona Erdi
Arlı, ayrıca fuarda yakın zamanda Arapça'dan Türkçe'ye çeviri bir kitap olan "Frankenstein Bağdat'ta" adlı esere rağbet olduğu aktararak, şöyle devam etti: "Dünya edebiyatı kategorisinde 'Unutmanın Genel Teorisi' ile son çıkanlardan 'Dünyayı Değiştiren Gizli Anlaşmalar' ilgi gördü ve bu yıl fuarda genç okuyucular ön plandaydı. 'İçimdeki Müzik', 'Sıra Dışı', 'Kiraz Ağacı' ile 'Aramızdaki Mesafe' gibi daha çok 14-20 yaş arasına hitap eden kitaplarımız da oldukça rağbet gördü." -"Cemil Meriç'in eserleri okurlardan epeyce ilgi görüyor" İletişim Yayınları editörlerinden Kıvanç Koçak da edebiyat alanının dışında da yayınlar yaptıklarını anlatarak, "Edebiyat alanında en çok rağbet gören yazarlarımız başta Oğuz Atay olmak üzere, İhsan Oktay Anar, Şule Gürbüz, Sevgi Soysal, Murat Menteş, Gaye Boralıoğlu oldu.
Oğuz Atay - 03.08.2018
Kitap Okumak Bağımlılığa Dönünce "Sahaf" Oldu
"Tüccar değiliz" Sahafların ve çiçekçilerin tüccarlık yapmadığını anlatan Kılıç, şöyle konuştu: "Oğuz Atay bir kitabında 'Çiçekçiler ve kitapçılar tüccar değildir.
Oğuz Atay - 06.06.2018
Kadıköy Sahaf Günleri Başlıyor
Kadıköy Sahaf Günleri'nin söyleşi programı şöyle: 9 Haziran 2018 Cumartesi 12.00 Küçük Prens ile Felsefe ve Sanat Atölyesi Kaktüs Çocuk- Çağla Gülses 15.00 Küçük Prens'in Dil Serüveni - Küçük Prens Müze Girişimi 18.00 Gerisi Hikaye Korku Konuşmaları. Halk Anlatısından Edebiyata Korkunun Serüveni: Anonimlerden Poe, Shelley, King ve Lovecraft'a - Işın Beril Tetik, Demokan Atasoy,- Galip Dursun 10 Haziran 2018 Pazar 18.00 Cönkler, Yazmalar, Hikayeler - E. Nedret İşli, Sabri Koz 11 Haziran 2018 Pazartesi 18.00 İnsanların ve Cinlerin Ustası Mehmed Siyah Kalem - Olgay Söyler 19.00 Muzip Masal Cini ile Masallara Yolculuk - Ersin Şen 12 Haziran 2018 Salı 18.00 Biriktirici mi Koleksiyoner mi? Kitabın farklı ellerdeki macerası -Talat Öncü,Osman Tan Erkır 13 Haziran 2018 Çarşamba 18.00 Nazım'dan Eksik Kalanlar - Sinan Şanlıer 14 Haziran 2018 Perşembe 12.00 Küçük Prens ile Felsefe ve Sanat Atölyesi - Kaktüs Çocuk - Çağla Gülses 15 Haziran 2018 Cuma 18.00 Sahaflar ve Sahaflık Tarihi - Ömer Türkoğlu, Lütfü 16 Haziran 2018 Cumartesi 18.00 İki "Uzak" Yakın Yazar: James Joyce ve Oğuz Atay - Fuat Sevimay 17 Haziran 2018 Pazar 18.
Oğuz Atay - 14.05.2018
Genç Oğuz Atay Ulusal Hikaye Yazma Yarışması" Ödül Töreni
Kastamonu'da "Genç Oğuz Atay Ulusal Hikaye Yazma Yarışması" ödül töreni düzenlendi.
Oğuz Atay - 14.05.2018
Darende'de Kitap Okuyanlar Ödüllendirildi
Okul Müdürü Murat Tunay da Malatya geneli ortaöğretim kurumları arasında kitap okuma yarışması düzenlediklerini belirterek, şunları kaydetti: "Bu yarışmayı, Nuri Pakdil'in 'Okumadığın Gün Karanlıktasın' sözünden ilham alarak yaptık. Okulumuz bünyesinde kurulan komisyon, Nazan Bekiroğlu'nun 'Nar Ağacı', İhsan Oktay Anar'ın 'Puslu Kıtalar Atlası', İskender Pala'nın 'Od', Oğuz Atay'ın 'Bir Bilim Adamının Romanı' ve Nezir Eryarsoy'un 'Gül Yetiştiren Adam Rasim Özdenören' kitaplarından hazırladıkları 80 soru ile öğrencilerimizi sınava tabi tuttu.
Oğuz Atay - 08.05.2018
2. Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali" Başladı
Festival kapsamında, Prof. Dr. Yakup Çelik, Prof. Dr. Handan İnci, Prof. Dr. Mehmet Tekin, Doç. Dr. Dursun Ali Tokel, Doç. Dr. Mehmet Samsakçı ve Doç. Dr. Seval Şahin, Kemal Tahir, Tomris Uyar, Tarık Buğra, Nedim, Oğuz Atay ve Attila İlhan'ı anlatacak.
Oğuz Atay - 30.03.2018
Kitap Türk İnsanının İhtiyaç Listesinde 235'inci Sırada"
İSTANBUL Gelişim Üniversitesi Rektörü (İGÜ) Prof. Dr. Burhan Aykaç, kitap okumayı teşvik etmek amacıyla 54. Kütüphane Haftası kapsamında üniversite kütüphanesinden en çok ödül alan öğrencileri ödüllendirdi. Rektör Aykaç, okuma alışkanlığının artması için çalışmalar yaptıklarını belirtti ve 2017 yılında en çok kitap okuyan Belgin Arslan, Eyüp Güler ve İpek Sezgin'i kutlayarak başarılar diledi. İGÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı A. Şenol Armağan ise TÜİK verilerine göre kitabın Türk insanının ihtiyaç listesinde 235'inci sırada bulunduğunu belirtti.  26 Mart - 1 Nisan tarihleri arasında 54. kez kutlanan Kütüphane Haftası'nda Türk Kütüphaneciler Derneği, üniversite kütüphanelerinden en çok ödünç alınan 5 kitabı açıklarken Türkiye'de en çok okunan kitaplar hakkında da fikir verdi. En çok okunan eserlerden biri Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar'ı olurken, onu Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna'sı, George Orwell'ın 1984'ü, Kahraman Tazeoğlu'nun Bukre'si ve Canan Tan'ın Hasret'i izledi.
Oğuz Atay - 02.02.2018
Öykü ile Geçen 16 Yıl
ONUR KONUĞU CEMİL KAVUKÇU İki gün boyunca Konak Belediyesi'nin Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi Avni Anıl Sahnesi'nde düzenlenecek Öykü Günleri'nin açılışında Feyza Hepçilingirler yazdığı 2018 Dünya Öykü Günü Bildirisi'ni okuyacak. Ardından ölümünün 40. yılında Oğuz Atay anılacak.
Oğuz Atay - 19.01.2018
Öğrencilere Edebiyatı Sevdirecek Proje (Yeniden)
AYDIN'nın Bozdoğan ilçesindeki Bozdoğan Anadolu Lisesi'nde 'Oğuz Atay Edebiyat Sokağı' projesi hayata geçirildi.
Oğuz Atay - 19.01.2018
Havadan Görüntü) Öğrencilere Edebiyatı Sevdirecek Proje
AYDIN'nın Bozdoğan ilçesindeki Bozdoğan Anadolu Lisesi'nde 'Oğuz Atay Edebiyat Sokağı' projesi hayata geçirildi.
Oğuz Atay - 19.01.2018
Öğrencilere Edebiyatı Sevdirecek Proje
AYDIN'nın Bozdoğan ilçesindeki Bozdoğan Anadolu Lisesi'nde 'Oğuz Atay Edebiyat Sokağı' projesi hayata geçirildi.
Oğuz Atay - 19.01.2018
Dha Yurt Bülteni-17
Haber: Nilüfer DEMİR- Kamera: Hülya ELTEŞ / BODRUM (Muğla), ============================================== Öğrencilere edebiyatı sevdirecek proje Aydın'nın Bozdoğan ilçesindeki Bozdoğan Anadolu Lisesi'nde 'Oğuz Atay Edebiyat Sokağı' projesi hayata geçirildi.
Oğuz Atay - 09.01.2018
2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti: Kastamonu
Önemli edebiyatçılar Türk sinemasının unutulmazları arasında yer alan Hababam Sınıfı kitabının yazarı Rıfat Ilgaz, Kastamonu'nun yetiştirdiği önemli edebiyatçılardan biri olarak gösteriliyor. Kentin öne çıkan diğer yazarları arasında Behçet Necatigil, Orhan Şaik Gökyay ve Oğuz Atay bulunuyor.
Oğuz Atay - 21.12.2017
İTÜ Mezunları Zirvesi
"Üniversiteyi bitiremeyenler Nobel ödülü alıyor" Türkiye'nin kalkınmasına, büyümesine katkılar sağlayan müteahhitler, duayen İTÜ'lüler bulunduğuna dikkati çeken Yıldırım, şu ifadeleri kullandı: "Teknik Üniversite sadece 244 yıllık geçmişiyle, sadece teknik konularda değil sosyal alanlarda da sesini duyuran bir üniversite. Konservatuvarımızın dünya çapındaki saygın konumu, herkes tarafından biliniyor. Konservatuvarlarımızda müzik, sinema ve sanat dünyasının sayısız ismi yetişmiştir. Burada mühendislerin de edebiyatçı olacağını hem de iyiler arasında gösteren merhum Oğuz Atay'ı da saygıyla yad etmek istiyorum.
Oğuz Atay - 16.12.2017
Yazar Oğuz Atay Doğum Yeri İnebolu'da Anıldı
Türk edebiyatının ünlü isimlerinden Oğuz Atay, ölümünün 40. yılında doğum yeri Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde anıldı.
Oğuz Atay - 11.12.2017
Haftanın Tarihine Bakış
1977- Öykücü ve romancı Oğuz Atay, İstanbul'da 43 yaşında öldü.
Oğuz Atay - 07.09.2017
Şerif Mardin'in Vefatı
Din-devlet ilişkileri, düşünce tarihi, İslam'ın toplumsal güç olarak Türkiye'deki önemi, Türkiye'deki siyasetteki merkez-çevre ilişkileri, din-ideoloji ilişkileri gibi konularda en önemli metinleri ilk yazanın Mardin olduğunu vurgulayan Ardıç, şöyle konuştu: "Bu konularda yazan herkes için hocaya referans vermek zorunludur. Bunun dışında da çok bilinmez ama bazı konularda da öncü çalışmaları yaptı. Mesela edebiyat sosyolojisi. Oğuz Atay'ın 'Tutunamayanlar' romanı üzerine bir projesi vardı hocanın.
Oğuz Atay - 31.07.2017
Yazar Oğuz Atay'ın Mezar Taşı Temizlendi
Sosyal medya üzerinden bir araya gelen Oğuz Atay okurları, 1977'de hayatını kaybeden yazarın mezar taşını eski haline getirdi.
Oğuz Atay - 28.07.2017
Sarımsağı Siyaha Dönüştürüp Kilogramını 150 Liradan Satıyor
Çevre mühendisi Süha Oğuz Atay da sık sık siyah sarımsak tükettiğini belirterek, "Siyah sarımsağın tadın normal sarımsaktan çok farklı.
Oğuz Atay - 23.06.2017
Edirnekapı Mezarlığında Yatan Tarih İlgi Bekliyor
Bunların arasında milli şair Mehmet Akif Ersoy, son sadrazam Ahmet Tevfik Paşa, divan edebiyatı şairi Baki, Cumhuriyet gazetesinin kurucusu Yunus Nadi, Türk Tarih Kurumu kurucularından Yusuf Akçura, ünlü besteci Cemal Reşit Rey, edebiyatçılar Oğuz Atay, Peyami Safa ve ünlü cerrah Siyami Ersek yer alıyor.
Oğuz Atay - 23.05.2017
Türkiye Hikâyelerini Anlatıyor
Seçilen 102 yazardan 116 öykü Açık Radyo mikrofonlarından seslendirildi. Şimdi de Can Yayınları tarafından basılarak kalıcı hale geliyor. Öyküler kitapta Aile, Aşk ve Delilik, Yoksulluk, Toplumsal ve Kültürel Kimlik, Hayvanlar, Köy ve Taşra, Ölüm, Şehir Hayatı, Toplumsal ve Siyasal Olaylar, Yardımlaşma ve Dostluk gibi başlıklar altında toplandı. Hepsi de Türkiye'nin hikâyeleri. Gerçekten yaşanmış ya da Oğuz Atay'ın deyişiyle, "hayat-ı hakikiye hikâyeleri".
Oğuz Atay - 15.05.2017
Sessizin Sesi
Oğuz Atay'ın öyküsü, Gönül Postası'nda çalışan Akın Korkmaz takma isimli gazetecinin anlatısı; "Sessizin Sesi" 15 Mayıs'ta Kadıköy E..k Tiyatrosu'nda!
Oğuz Atay - 10.05.2017
Sessizin Sesi / Kronik Kolektif
Oyuncular: Göktuğ Engel, Hünkar Konar, Kayhan Açıkgöz, Saim Güveloğlu (dış ses) Uyarlayan / Yöneten: Saim Güveloğlu Yönetmen Yardımcısı: Onur Delikurt Reji Asistanı: Şükran Aktı Kostüm: İlda Özgürel Afiş Tasarımı: İbrahim Halil Özkirişçi Oğuz Atay'ın 'Ne Evet Ne Hayır' öyküsü, Gönül Postası'nda çalışan Akın Korkmaz takma isimli gazetecinin anlatısıdır.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Oğuz Atay Haberleri | Oğuz Atay Kimdir - Haberler - Sayfa 2 - Oğuz Atay haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Oğuz Atay kimdir, hayatı ve biyografisi. Ahmet Ümit: İyi bir romancı gerçekten ağır bir işçi gibi çalışır (2).
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 24.10.2021 19:32:26. #1.15#

title