Oğullarının Organlarını Öperek Uğurladılar

Oğullarının Organlarını Öperek Uğurladılar

silahı ile intihar girişiminde bulunan Emre Yavuz Alp'ın organları aile üyeleri tarafından 6 kişiye bağışlandı.

Oğullarının Organlarını Öperek Uğurladılar

Trabzon'un Vakfıkebir ilçesinde, özel bir bankanın arşivinde silahı ile intihar girişiminde bulunan Emre Yavuz Alp (33) kaldırıldığı Akçaabat Haçkalıbaba Devlet Hastanesi'nde 75 saat süren yaşam mücadelesini kaybetti. Bugün beyin ölümü gerçekleşen Emre Yavuz Alp'in organları aile üyeleri tarafından 6 kişiye bağışlandı.

Geçtiğimiz salı günü intihar eden Emre'nin kalbi bu sabah Trabzon'dan özel bir uçakla Antalya'da acil kalp nakli bekleyen 50 yaşındaki bir hastaya ulaştırılırken, böbrekleri ve karaciğeri de özel bir organ nakil ambulansı ile Samsun Bölgesi'ne gönderildi. Emre'nin karaciğerinden alınan bir bölümün ise küçük bir kız çocuğuna nakledileceği ifade edildi. Emre Yavuz Alp'in organlarının nakli sırasında duygulu anlar yaşandı. Emre'nin annesi Aynur Alp ve babası Fikri Alp oğullarının organlarını öperek, dualarla uğurladılar.

Oğlunun organlarının konulduğu muhafaza kutularını öpen anne Aynur Alp, "Oğulcuğum, güle güle git, Yavuzlar yaşasın. Yavuzlara can ver. Onların annelerini sevindir oğlum. Onların çocukları yaşasın oğlum. Benim cenazem var, onların bayramı olsun oğlum. Benim oğlum ölmedi, yaşayacak. Benim oğlum çoğaldı. 4 -5 tane Yavuz'um oldu. Yolların açık olsun oğlum. Yavuzcuğum güle güle git. Allah'a emanet ol oğlum. Cennet kuşu ol oğlum. Allah annelerine emanet ol oğlum. Allah'ım seni korusun oğlum. Diğer annelerin sevinsin diye kıydım da kestirdim seni oğlum. Çok acı çektim, onlar çekmesin oğlum." diye gözyaşı döktü.

Organ nakli sonrası bir açıklama yapan yakını Mehmet Alp de şunları söyledi: "Genç bir yavrumuzu elim bir kaza sonucu kaybettik. Beyin ölümü gerçekleşince ailesi ile beraber organ nakli konusunda karar verdik. İyi bir şey yaptığımızı düşünüyorum. Bizim Yavuz rahmetli oldu, ama onun organları 5 -6 bedende hayat bulacaklar. Genç insanlarımızın yaşamasına mutlu olmasına vesile oldu. Bu noktada iftihar ediyorum. Acısı olan ailelerin acılarını paylaşıyorum, ama organ naklinin güzel can veren hayat veren bir fiil olduğunu ve eylem olduğunu düşünüyorum ve tavsiye ediyorum. Yeni mutluluklar vermek, yeni sağlıklar vermek hoş bir şey. Bakanlığımız bu noktada güzel işler gerçekleştirdi. Onlara da ayrıca teşekkür ediyorum. Aldığımız bilgilere göre, kalp Antalya tarafında 50 yaşlarında hiç kalbi olmayan, makine ile çalışan bir arkadaşımıza takılmak üzere yolda şu anda. Karaciğeri ve böbrekleri Samsun tarafına, burada 3 veya 4 insanımıza hayat vermek için yola çıktılar."

Mustafa Nedim Alp, "Acımız büyük. Çok sevdiğimiz, çok değer verdiğimiz kardeşimizi ve akrabamızı kaybettik. Bu süreç içerisinde bizlere yardımcı olan Sağlık Bakanlığını ve hastane personelini tebrik ediyorum. Bu bağlamda Sağlık Bakanlığı'nın yapmış olduğu organizasyon takdire şayan. Dilerim bu organizasyonlar ve organ bağışları devam eder. Genç kardeşlerimiz başka bedenlerde can bulmaya devam eder." diye konuştu.

Mehmet Bülent Alp ise bir tarafta hüzün, bir tarafta sevinç yaşandığına dikkat çekerek, "Bir can giderken birkaç cana hayat vermek bana göre dünyanın en güzel duygusu olduğuna inanıyor ve aileyi tebrik etmek istiyorum. Gerçekten büyük bir metanet örneği vererek olgunluklarını ve bundan daha önemlisi de çocuklarını hayat boyu yaşatacaklarını gösterdiler. Belki bir oğulları vefat etti, ama sanıyorum 5 -6 tane oğulları veya kızları oldu. Gerçekten çok zor bir olay. Bir haftadan beri burdayız. Burda yatıp burda kalkıyoruz. Bu arada ilçemin çok değerli halkına ve dostlarımıza da aile adına teşekkür etmek istiyorum. Çünkü bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmadılar. Gece gündüz yanımızdan ayrılmadılar. Bu arada Sağlık Bakanlığı'nın başlatmış olduğu organ nakli olayı çok farklı, çok yerinde, çok desteklenmesi gereken bir olay. Ayrıca burada güzide bir hastanemiz var. Başhekiminden, özellikle yoğun bakım ünitesinde görev alan doktor arkadaşlarımızdan, hepsine teşekkür ediyorum. İyi ki bu hastane buralarda yapıldı. Allah bu hastanelerin noksanlığını hiçbir zaman vermesin." şeklinde konuştu.

Emre Yavuz Alp'in cenazesi Trabzon Adli Tıp Kurumu'na gönderilerek, burada yapılan otopsinin ardından ailesine teslim edildi. Cenazesi yarın Merkez Eski Camii'nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından ilçeye bağlı Körez Mahallesi'nde toprağa verilecek.