Öğretmenler İnternet Bağlantısı Bulma Telaşında

Öğretmenler İnternet Bağlantısı Bulma Telaşında

Hükümetin 2007-2008 Eğitim-Öğretim yılı döneminde faaliyete geçirdiği e-okul projesi, öğretmenlere ve velilere birçok kolaylık sağlarken, diğer yandan çeşitli problemleri de beraberinde getirdi.

Öğretmenler İnternet Bağlantısı Bulma Telaşında

Hükümetin 2007-2008 Eğitim-Öğretim yılı döneminde faaliyete geçirdiği e-okul projesi, öğretmenlere ve velilere birçok kolaylık sağlarken, diğer yandan çeşitli problemleri de beraberinde getirdi. 25 Ocak Cuma günü başlayacak olan sömestre tatilinden önce ilk yarı karnelerini verecek olan öğretmenler, internet ve bilgisayar yazıcısı arama telaşına düştü. Sivas'ta birçok köy okulunda internet bağlantısı olmaması nedeniyle öğretmenler, öğrencilere verecekleri karneler için köyden kent merkezine inmek zorunda kalıyor.

Öğretmenleri büyük bir yükten kurtaran e-okul sistemi bu kadar kolaylıkla birlikte birtakım problemi de beraberinde getirdi. İnternetten alınacak karneler için özellikle köy öğretmenleri, okullarında internet bağlantısı olmadığı için kilometrelerce yol kat ederek kent merkezlerine gitmek zorunda kalıyorlar. Öğrencilerin karnelerini e-okul sisteminden çıkacak bilgiler doğrultusunda verecek olan öğretmenler, internet bağlantılarının olmadığı gibi birde kartuşlu veya lazer yazıcısı olan bilgisayar olmasının gerektiğini bildirdiler. e-okul sisteminden alınacak öğrenci karnesi, teşekkür ve takdir belgesi gibi çıktılar sadece lazer veya kartuşlu yazıcılarla basılabildiği için, devletin bütün okullara verdiği nokta vuruşlu yazıcılar kullanılamıyor. Bu nedenle Sivas'ın Gemerek ilçesinde karne çıktısı alamayan öğretmenler, bulundukları köylerden ilçe merkezine gitmek zorunda kalıyorlar. Öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesinde son günlerde yaşanan karne basımı yoğunluğu sebebiyle işlerini halledemeden kilometrelerce uzaklıktaki köylerine tekrar geri dönmek zorunda kalıyor. Öğretmenlerin bu sıkıntılarına birde M.E.B.'in internet sitesinin yoğunluğu eklenince, bazı öğretmenler hemen her gün okul çıkışı köylerinden şehir merkezine gelerek düz yazıcısı ve internet bağlantısı olan bilgisayar aramaya başlıyor. Gemerek Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, "interneti olmayan köy okullarında görevli öğretmenlerimize bu tür sıkıntıların aşılmasında yardımcı olmak için elimizden geleni yapıyoruz" şeklinde konuştu.

e-OKUL NEDİR?

Bütün, resmi özel ilköğretim okulları, anaokulları ve özel eğitim okullarını kapsayan web tabanlı elektronik yazılım sistemi, bir öğrencinin okula kaydının yapılmasından itibaren başlayıp, öğrencinin dosya bilgileri, fotoğrafı, nakil işlemleri, devamsızlık, öğretmenin ders programı ve okulun demirbaş kayıtlarına varıncaya kadar birçok işlemi rahatlıkla kontrol etme imkânı sunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı ileriki yıllarda e-okul sisteminin orta dereceli okullarda da kullanılacağını duyurmuştu.

Kaynak: CHA