Öğretmenin Projesi Çocuklara Kitap Sevgisini Aşıladı

Öğretmenin Projesi Çocuklara Kitap Sevgisini Aşıladı

24.11.2011 12:10 | Son Güncelleme: 24.11.2011 12:10
Öğretmenin Projesi Çocuklara Kitap Sevgisini Aşıladı

Bilecik'in Bozüyük ilçesinde öğretmenlik yapan Esra Uysal, bir buçuk yıldır ünlülerden imzalı kitap topluyor.

Bilecik'in Bozüyük ilçesinde öğretmenlik yapan Esra Uysal, bir buçuk yıldır ünlülerden imzalı kitap topluyor. 'Toprak ve Kitap' isimli projesi ile farklı kültürlerde gelişen kitap kültürlerini bir araya getirmeyi hedefleyen Uysal, bu sayede çocukların kitaplara olan önyargılarını kırmayı planlıyor. "Televizyonlarda gördükleri büyükleri, örnek aldığı insanlarında kitaplarının olduğunu, onların da kitap okuyarak bir yerlere geldiklerini göstermek istedim" diyen Uysal, kampanyasını daha da büyütmek için destek bekliyor.

Bilecik'in Bozüyük ilçesine bağlı Akpınar Şehit Vahit Elmas İlköğretim Okulu'nda 6 yıldır sınıf öğretmenliği yapan Esra Uysal, 'Toprak ve Kitap' isimli projesi ile çocukların kitap okuma alışkanlıklarına farklı bir yorum getirdi. Projesinin ismine "Toprak ve Kitap" ismini koymasının nedenini çocuklarda kitaplara karşı oluşan önyargıları silme isteği olarak açıklayan Uysal, somut olarak ne olursa olsun gel diyen, hiçbir karşılık beklemeyen tek kavramın toprak olduğunu ve çocukların kitaplara bu şekilde önyargısız bakmalarını istediğini söyledi. Uysal, 2010 yılı Şubat ayında başladığı projenin ilk aşamasına Türkiye'deki ünlü isimlerden en çok etkilendikleri çocukluk ve gençlik kitaplarını isteyerek başladı. Bu kitapları isterken ilk sayfalarına kitapla ilgili hissettiklerini yazmalarını ve imzalamalarını isteyen Uysal, kitap toplayabilmek için yaklaşık 2 aylık bir süre içerisinde mail ve mektup yolu ile 2 bin kişiye ulaştı. Projeye hisleri yazılarak dahil olan kitapların 69 adet olduğunu belirten Uysal, bu doğrultuda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den Mehmet Ali Birand'a, rektörlerden büyükelçilere, sanatçılar ve siyasetçilere kadar birçok kesimden destek gördü.

Topladığı kitapları ilk olarak Bozüyük Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde sergileyen Uysal, bu yıl içerisinde topladığı kitapları Eskişehir, İstanbul ve Ankara'da sergilemeyi planlıyor.

Gönderilen kitapların her birinin kendisi için çok değerli olduğunu belirten Uysal, kitap gönderenler arasında olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün etkilendiği kitap olarak Dostoyevski'nin 'Suç ve Ceza' romanını imzalayarak gönderdiğini söyledi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Aziz Nesin'in Zübük adlı romanı ile projeye destek verdi. Projede ayrıca eski Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sanatçı Nazan Öncel, gazeteci Mehmet Ali Birand, Patrik Bartelemous gibi birçok ismin imzalı kitapları yer aldı.

Projesi için kitap toplamaya devam ettiğini belirten Uysal, projenin tanınması ve bu doğrultuda kitap toplamaya devam edebilmek için Türkiye'nin farklı illerinden sergiler planladığını söyledi. Bu doğrultuda tüm kitapseverlerden, sivil toplum örgütlerinden, devlet büyüklerinden destek beklediğini söyleyen Uysal, "Özellikle Hayrunisa Gül'ün kitaplara karşı çok duyarlı olduğunu ve projelere destek verdiğini biliyorum. Bu konuda da benim projeme de destek vermesini istiyorum. Ayrıca siyasi liderlerden, milletvekillerinden, sanatçılardan ve özellikle yıllardır kitaplarını okuduğum İskender Pala, Sunay Akın, Haşmet Babaoğlu ve çocuk edebiyatı yazarlarından destek bekliyorum. Projem hakkında bilgi almak isteyenler ve kitap göndererek destek olmak isteyenler toprakvekitap.blogspot.com adresinden bana ulaşarak detaylı bilgiyi alabilirler." diye konuştu.

Proje süresi boyunca kızına her zaman destek olduğunu söyleyen baba Osman Nuri Uysal, "Geleceğimizin teminatı olan yavrularımızın kitap okuma alışkanlıklarını artırması bakımından uygun bir proje. Kızımın yapmış olduğu bu projeyi destekliyorum." şeklinde konuştu.

Öğretmenin Projesi Çocuklara Kitap Sevgisini Aşıladı
Öğretmenin Projesi Çocuklara Kitap Sevgisini Aşıladı
Öğretmenin Projesi Çocuklara Kitap Sevgisini Aşıladı

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title