Öğretmenin Midye Kabuğu Hobisi
Haberler » Yerel » Haber

Öğretmenin Midye Kabuğu Hobisi

Murat Yolcu/Melih Palas - Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinde yaşayan ve 25 yıldır öğretmenlik yapan 47 yaşındaki Başol Esmek'in, midye kabuklarından yaptığı süs eşyaları, eşi ve oğlu tarafından satışa sunuluyor.100.Yıl Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde makine bölümünde öğretmenlik yapan Esmek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 yıldır eşi ve 3 çocuğuyla Karamürsel'de yaşadığını söyledi.4 yıl önce İstanbul'a yaptığı bir gezi sırasında, sahilde midye kabuklarından yapılmış süs eşyaları gördüğünü ve bunlardan etkilendiğini belirten Esmek, o gün bir miktar midye kabuğu alarak Karamürsel'e döndüğünü ve benzerlerini yapmaya başladığını bildirdi.

Öğretmenin Midye Kabuğu Hobisi

Murat Yolcu/Melih Palas - Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinde yaşayan ve 25 yıldır öğretmenlik yapan 47 yaşındaki Başol Esmek'in, midye kabuklarından yaptığı süs eşyaları, eşi ve oğlu tarafından satışa sunuluyor.

100. Yıl Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde makine bölümünde öğretmenlik yapan Esmek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 yıldır eşi ve 3 çocuğuyla Karamürsel'de yaşadığını söyledi.

4 yıl önce İstanbul'a yaptığı bir gezi sırasında, sahilde midye kabuklarından yapılmış süs eşyaları gördüğünü ve bunlardan etkilendiğini belirten Esmek, o gün bir miktar midye kabuğu alarak Karamürsel'e döndüğünü ve benzerlerini yapmaya başladığını bildirdi.

Bunun giderek bir hobiye dönüştüğünü, boş vakitlerinde sürekli midye kabuklarından eşyalar yaptığını ifade eden Esmek, şöyle devam etti:

"Bu, benim ve ailem için bir hobiydi. Bu işi yaparken başlangıçta maddi kazanç kaygım yoktu. Midyeyle uğraşmak bana huzur veriyordu. Zaten ilk başlarda evimde kullanmak için yaptım. Sonra yaptıklarımı hediye ettim. Daha sonra okulda ve mahallemdeki arkadaşlarım bu işi yaptığımı öğrenince bana sipariş vermeye başladı. Ben de siparişleri kabul ettim. Bir süre sonra baktım ki evin balkonu yaptığım eşyalarla dolmuş. Tam da bu sırada kiracımız, dükkanımızı boşaltınca, ben de o eşyaları buraya yerleştirerek, satmaya başladım. Şimdi eşim ve oğlum, bunların satışıyla ilgileniyor."

Kabukları eşya olarak tasarlarken genellikle kullanışlı olma özelliğini göz önünde bulundurduğunu kaydeden Esmek, şöyle konuştu:

"Restoranlara, kabuklardan peçetelikler yapıyorum. Özellikle balık restoranlar buna büyük ilgi gösteriyor. Aynı şekilde kürdanlıklar yapıyorum. Üzerlerine nazar boncuğu takıyorum. Hijyenik olsun diye ambalaj da takıyorum. Sigara içilmesine karşıyız ama isteyenlere küllük de yapıyoruz. Ürünleri, 1,5 ve 12 lira arasında değişen fiyattan satıyorum. Günlük kazancım yaklaşık 50 lira."

- KOCAELİ