Öğretmen ve Derslik Başına Düşen Öğrenci Sayısı

Öğretmen ve Derslik Başına Düşen Öğrenci Sayısı

TÜİK, İBBS 1. Düzey ve eğitim seviyesine göre öğretmen ve derslik başına düşen öğrenci sayısı, araştırma sonuçlarını açıkladı.

Öğretmen ve Derslik Başına Düşen Öğrenci Sayısı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İBBS 1. Düzey ve eğitim seviyesine göre öğretmen ve derslik başına düşen öğrenci sayısı, 2012-2013 dönemi araştırma sonuçlarını açıkladı. Erzurum, Erzincan, Bayburt, Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan illerinin yer aldığı Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi'nde öğretmen ve derslik başına düşen öğrenci sayısı Türkiye ortalamasının altında çıktı.

KUZEYDOĞU ORTALAMASI

Erzurum'un yer aldığı Kuzeydoğu Anadolu Bölgesinde ilkokulda öğretmen başına düşen öğrenci sayısının 20, ortaokulda 18, ilk ve ortaokulda derslik başına düşen öğrenci sayısının 26, ortaöğretimde öğretmen başına düşen öğrenci sayısının 17, ortaöğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısının ise 27 olduğu açıklandı. Verilere göre Türkiye genelinde ilkokulda öğretmen başına 20, ortaokulda öğretmen başına 19, ilk ve ortaokulda derslik başına 30, ortaöğretimde öğretmen başına 16 ve ortaöğretimde derslik başına 31 öğrenci düştüğü bildirildi. Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi ortalamaları ortaöğretimde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı dışında ülke ortalamasından daha iyi çıktı.

KUZEYDOĞU'NUN TÜRKİYE'DEKİ DURUMU

Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi ilkokulda öğretmen başına düşen öğrenci sayısı bakımından Ortadoğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve İstanbul; ortaokulda öğretmen başına düşen öğrenci sayısı bakımından İstanbul, Doğu Marmara, Ortadoğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu, İlk ve ortaokulda derslik başına düşen öğrenci sayısı bakımından İstanbul, Doğu Marmara, Ortadoğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu, ortaöğretimde öğretmen başına düşen öğrenci sayısında İstanbul ve Güneydoğu Anadolu, ortaöğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısında ise İstanbul, Ege, Batı Anadolu, Akdeniz, Ortadoğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden daha iyi bir durum sergiledi. - ERZURUM