Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 160. Yıldönümü

Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 160. Yıldönümü

Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 160. Yıldönümü Nedeniyle Kilis'te Bir Etkinlik Düzenlendi.

Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 160. Yıldönümü

Öğretmen okullarının kuruluşunun 160. yıldönümü nedeniyle Kilis'te bir etkinlik düzenlendi.

Kilis Nedim Ökmen Anadolu Kız Öğretmen Lisesi Tiyatro Salonu'nda gerçekleştirilen etkinliğe Kilis Valisi Nevzat Turhan, Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mürsel Şahin, Kilis İl Emniyet Müdürü Süleyman Nuri Özhan, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, bazı daire amirleri ve müdürleri, öğretmenler ile öğrenciler katıldı. Programda konuşan Kilis Nedim Ökmen Anadolu Kız Öğretmen Lisesi Müdürü M. Yavuz Yedilioğlu, "Darülmuallimle başlayan öğretmen yetiştirme seferberliği, Kilis'te 1961 yılında içerisinde bulunduğumuz mekanın inşası ile başladı. 1961 yılından beri yurdun dört bir yanından gelen öğrencilere hizmet veren okulumuz, eğitim sıralamasındaki hızlı yükselişi sebebiyle en fazla tercih edilen öğretmen okulları arasında yer almaktadır. Son 3 yılda ÖSS yerleştirme ortalamamız yüzde 80'dir. Hedefimiz yüzde 100 başarıyı sağlamaktır" ifadelerini kullandı. Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt de, "Öğretmen okullarının 160. kuruluş yıldönümünü kutlamanın sevinç ve mutluluğunu taşıdıklarını belirterek, "Öğretmen yetiştirmek tarihimizde çok önemli bir misyondur" dedi.

Kilis Valisi Nevzat Turhan ise, eğitim ve öğretimin bu seviyeye gelmesinde öğretmen okullarının büyük payı olduğunu belirterek, "Atatürk eğitim ve öğretime büyük önem vermiştir. Cumhuriyet sonrası büyük bir hamle yapmıştır. Atatürk ilke ve inkılaplarının uygulandığı eğitim sistemi, eğitimcilere önemli başarı sağlamıştır. Öğretmen okullarının kuruluşunun 160. yıldönümünü kutluyoruz. Bu okullardan mezun olan öğretmenlerimiz topluma yön vermişlerdir. Eğitim ve öğretimin bu seviyeye gelmesinde öğretmen okullarının büyük katkısı olmuştur. Bunu kimse inkar edemez. Okullarda örencilerimize rekabet ortamı sağlandığı zaman başarı daha da artacaktır. Birlik beraberliğimizi, huzur ortamımızı bozmadıkça eğitim kalitesi de artacaktır" diye konuştu.

Yapılan konuşmalardan sonra mini bir konser verildi. Ardından tiyatro gösterimi sunuldu. Tören, öğretmen okulu kurulduğundan bu yana kullanılan eşyalardan oluşan müzenin açılışıyla son buldu.

(MAD-OK-Y)

Kaynak: İHA