Öğretim Üyelerinden Ergenekon Davasına Ortak Tepki - Haberler
Haberi Paylaş

Öğretim Üyelerinden Ergenekon Davasına Ortak Tepki

ANKA - Haberler | Güncel
Öğretim Üyelerinden Ergenekon Davasına Ortak Tepki

4 bilim insanının da aralarında bulunduğu 275 sanıklı Ergenekon davasıyla ilgili olarak 7 öğretim elemanı derneği ortak bir açıklama yaptı, 4 bilim insanının hapiste geçirdikleri süre dikkate alınmasını ve ivedilikle serbest bırakılması talep...

4 bilim insanının da aralarında bulunduğu 275 sanıklı Ergenekon davasıyla ilgili olarak 7 öğretim elemanı derneği ortak bir açıklama yaptı, 4 bilim insanının hapiste geçirdikleri süre dikkate alınmasını ve ivedilikle serbest bırakılması talep etti 4 bilim insanının da aralarında bulunduğu 275 sanıklı Ergenekon davasıyla ilgili olarak 7 öğretim elemanı derneği ortak bir açıklama yaptı, 4 bilim insanının hapiste geçirdikleri süre dikkate alınmasını ve ivedilikle serbest bırakılması talep etti.

Samsun Akademik Elemanlar Derneği, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği, Ege Öğretim Elemanları Derneği, Gazi Üniversiteli Öğretim Üyeleri Derneği, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği, Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği ve Tüm Öğretim Elemanları Derneği (TÜMÖD) tarafından yapılan ortak açıklamada, Ergenekon davasının sanıkları arasında 4 bilim insanının olduğu hatırlatıldı. Açıklamada, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde görülen Ergenekon davasının "ağır hak ve hukuk ihlalleri" nedeniyle kamu vicdanını yaralandığı ifade edildi.

Açıklamada, Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nun, 8 yıl Malatya İnönü Üniversitesi Rektörlüğü yaptığı, Prof. Dr. Mehmet Haber al'ın, Başkent Üniversitesi'ni kurduğu ve rektörlüğünü yaptığı ve Prof. Dr. Kemal Gürüz'ün ise Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü ile 8 yıl YÖK Başkanlığı yaptığı kaydedildi. Ortak açıklamada, bu 4 bilim insanının uzun süredir Ergenekon davasının tutuklu sanıkları olduğu ayrıca, Hilmioğlu'nun ve Haber al'ın ise sağlık sorunları yaşadığı aktarıldı. Ayrıca açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İki yılı aşkın bir süreden beri tutuklu bulunan iktisat profesörü Dr. Yalçın Küçük de, 75. yaşına hapiste girmiştir. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Prof. Dr. Yalçın Küçük, ODTÜ ve Gazi Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmış ve TÜMÖD'un kurucusu olmuş bir sosyal bilimcidir. Kendisi dışında tek tutuklu sanığın bulunduğu Oda tv davasında 21 Mart Perşembe günü duruşması vardır. Ayrıca terör örgütü üyesi olduğu gibi dayanaksız bir iddia ile Ergenekon davasından da yargılanmaktadır."

Dört bilim insanı hakkında isnat edilen suçların dayanaksız olduğu kaydedilen açıklamada, "Hapiste geçirdikleri süre dikkate alınarak ivedilikle tahliye edilmeleri, süregelen haksızlığın son bulmasını sağlayacaktır. Aynı durumda olan, farklı unvanlardaki tüm öğretim elemanlarının da en kısa sürede tahliyelerinin gerçekleşmesi en büyük dileğimizdir" denildi. - Ankara

ANKA - Son Dakika Haberleri
title