Öğrencilerine Ceza Veren Öğretmen 'Yanlış Yöntem Kabul Ediyorum"

Öğrencilerine Ceza Veren Öğretmen 'Yanlış Yöntem Kabul Ediyorum"

Antalya'da Ahmet Ferda Kahraman İlköğretim Okulu'nun Görsel Sanatlar Öğretmeni Hekimhan Hekimhanoğlu'nun 5-C sınıfından konuştukları için 9 öğrenciye 100 kez yazdırdığı 'ben geri zekalıyım' şeklindeki cezayı başka bir sınıfta da uyguladığı ortaya çıktı.

Öğrencilerine Ceza Veren Öğretmen 'Yanlış Yöntem Kabul Ediyorum

İddiaları doğrulayan öğretmen Hekimhanoğlu, Sınıfta çok gürültü vardı. Belki utanırlar da bir daha aynı hareketleri yapmazlar diye düşündüm. Ancak yanlış bir yöntem kabul ediyorumö dedi. Ahmet Ferda Kahraman İlköğretim Okulu'nun 5-C sınıfı öğrenci velilerince hem okul yönetimi hem de İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yapılan şikayetlerde, okulun Görsel Sanatlar Öğretmeni Hekimhan Hekimhanoğlu'nun, sınıf başkanı tarafından konuştukları için isimleri tahtaya yazılan 9 öğrenciye ceza olarak 100'er kez bir kağıda 'ben geri zekalıyım' şeklinde yazmalarını istediği, yazmayanları ise disipline vereceğini söyleyerek tehdit ettiği yönündeki şikayetler üzerine, öğretmen hakkında inceleme başlatılmıştı.

ÖĞRETMEN CEZAYI DOĞRULADI

Öğretmen Hekimhan Hekimhanoğlu, iki sınıfta, sınıf başkanları tarafından konuştukları için isimleri tahtaya yazılan öğrencilere 100 kez 'ben geri zekalıyım' şeklinde verdiği belirtilen cezanın doğru olduğunu kabul etti. Öğretmen Hekimhanoğlu, şunları söyledi

'Tahtada başkan vardı ve adları yazılı olanlara böyle yazdıracağımı söyledim ama kim olduklarını da bilmiyordum. Özellikle şu çocuk diye bir durum yok ama evet olay doğru. Ama oradaki amaç çocuğu rencide etmek değil tabi ki. Normalde öyle bir insan değilim ama öyle yanlış bir yönteme denk geldik. Yapmamam gerektiğini çok iyi biliyorum da belki bir caydırıcılık etkisi olur diye düşünmüştüm. O gün tahammül sınırlarımı çok zorlamışım. Kimseyi dövmedik ama demek ki çok sıkıştım. Belki utanırlar da bir daha aynı hareketleri yapmaz diye, yanlış bir yöntem kabul ediyorum.ö

BAŞKA SINIFTA DA AYNI CEZA

Aynı öğretmenin 5-C sınıfındaki 9 öğrencinin dışında 5-A sınıfında da 8 öğrenciye yine aynı şekilde ceza verdiği de, 5-A sınıfındaki öğrenci velilerinden bazılarının şikayeti ile ortaya çıktı.

Yaşadıkları olayı anlatan öğrencilerden 11 yaşındaki Lara Sirke, sınıfta konuştukları için isimlerinin tahtaya yazıldığını ve öğretmenin bir kağıda 100 kez 'ben geri zekalıyım' diye yazmalarını istediğini söyledi. Lara Sirke, geçen perşembe günkü derste öğretmenin verdiği bu ceza ödevini bu perşembe günkü derste teslim etmesi gerektiğini söyledi.

MÜFETTİŞ İNCELEMESİ SÜRÜYOR

Birçok sınıfta konuşan öğrencilere aynı ceza yöntemini uyguladığı öne sürülen öğretmene ilişkin öğrenci velileri, okul idaresi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ardından Antalya Valiliği'ne de şikayette bulundu. Öğrenci velilerinden Kadriye Feyzioğlu, 5-A sınıfı öğrencisi olan kızı Canan'ın akşam yemeğinde moral bozukluğunu farkettiğini ve sorduklarında sözkonusu cezayı öğrendiklerini açıkladı.

Olaya ilişkin İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce görevlendirilen iki müfettişin incelemesi de sürüyor.