Ogaideli: Mutabakata Varıldı

Ogaideli: Mutabakata Varıldı

Gürcistan Başbakanı Zurab Nogaideli, Türkiye ile Gürcistan Arasında Serbest Ticaret Anlaşması İmzalanması Konusunda Mutabakata Varıldığını Bildirdi.

Ogaideli: Mutabakata Varıldı

Gürcistan Başbakanı Zurab Nogaideli, Türkiye ile Gürcistan arasında serbest ticaret anlaşması imzalanması konusunda mutabakata varıldığını bildirdi.

Türk-Gürcü İşbirliği Toplantısı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun evsahipliğinde Gürcistan Başbakanı Zurab Nogaideli, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türk ve Gürcü bürokratların katılımıyla TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde yapıldı.

Gürcistan Başbakanı Zurab Nogaideli, konuşmasında, Gürcistan'da aşamalı vergi reformunu gerçekleştirdiklerini, 2008 yılında sosyal gelir vergisi ve diğer vergilerin birleştirilerek tek vergi olacağını anlattı.

Toplantı öncesinde serbest ticaret anlaşması konusunda mutabakata vardıklarını kaydeden Nogaideli, ilerleyen günlerde bu anlaşmanın imzalanmasıyla Türkiye-Gürcistan arasındaki ekonomik ilişkilerin önemli bir düzeye geleceğini söyledi.

Sarp Sınır Kapısı'ndaki çalışmalar hakkında bilgi veren Nogaideli, "Gelecek yıl sonunda yeni bir gümrük kapısı açılmış olacak. 15-20 yıl içinde buradaki sirkülasyon büyük ölçüde artacak" dedi.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de, Akdeniz, Karadeniz ve Hazar Denizi havzasını kapsayacak bir serbest ticaret alanı oluşturulmasının temel amaçları olduğunu dile getirdi.

Gürcistan ile 2000 yılında 290 milyon dolar düzeyinde olan ticaret hacminin 6 yılda 3 kat artarak 2006 yılı sonunda 750 milyon dolara yükseldiğini anlatan Tüzmen, ''Bu yılın sonunda 850 milyon dolar rakamını buluruz. 2008 yılı sonunda 1 milyar doları zorlayacağını, geçeceğini, 2009 yılı sonunda 1,2 milyar dolara gelebileceğini düşünüyoruz''