Ödüle Doymayan Türk Tenor

Ödüle Doymayan Türk Tenor

26.10.2011 11:08 | Son Güncelleme: 26.10.2011 11:08
Ödüle Doymayan Türk Tenor

Mersin Devlet Opera ve Balesi'nin (MDOB) Grammy ödüllü tenoru Bülent Bezdüz'ün solist olduğu, Rossini'nin Ermione Operası'nın kaydı, İngiliz müzik dergisi Gramophone tarafından yılın en iyi opera kaydı seçildi.

Mersin Devlet Opera ve Balesi'nin (MDOB) Grammy ödüllü tenoru Bülent Bezdüz'ün solist olduğu, Rossini'nin Ermione Operası'nın kaydı, İngiliz müzik dergisi Gramophone tarafından yılın en iyi opera kaydı seçildi. Geçen yıl aynı kayıtla, Diaposon ödülüne de layık görülen Bezdüz, temsil sırasında Royal Festival Tiyatrosu'nda ayakta alkışlanan performansının ödüllendirilmesinin şaşırtıcı olmadığını söyledi.

2007'de hayatını kaybeden dünyaca ünlü tenor Luciano Pavarotti'nin tahtına aday, dünyanın en iyi Belcanto tenorları arasında ilk onda gösterilen 44 yaşındaki Bülent Bezdüz, "Her gittiğim ülkede Türk operasının ve operacısının performansı ile geldiği noktayı sanatseverlere taşımanın mutluluğunu yaşıyorum. Özellikle temsil sonunda sanatseverlerin ayağa kalkarak dakikalarca alkışla teşekkür etmesi, bir Türk sanatçısı için gurur vericidir. Ben de bu haklı gururu yaşıyorum. Yurt dışında özellikle sanat eleştirmenleri ve yazarlarının olumlu yazılar ve haberler yapması Türk sanatçısının geldiği noktayı gözler önüne seriyor" dedi.

SANAT DOLU 19 YIL

Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü'nden mezun olan Bülent Bezdüz, 1992'de MDOB'de solist sanatçı olarak göreve başladı. Bezdüz, 1997'de Avrupa Birliği bursu ile İngiltere'nin Manchester kentinde, 1999'da Fransız Kültür Bakanlığı'nın bursuyla Marsilya C'nipal Sahne Sanatları Okulu'nda mastır yaptı. Amsterdam Cocertgebouw, Londra Senfoni Orkestrası gibi dünyanın en önemli orkestraları eşliğinde konserler verip, CD ve DVD kayıtları yapan Bezdüz, 2001'de Londra Senfoni Orkestrası eşliğinde 'Les Troyens' ve 2006'da Verdi'nin 'Falstaff Operası' kaydı ile 2 kez 'En İyi Opera Kaydı' kategorisinde Grammy ödülüne layık görüldü. - Mersin

Ödüle Doymayan Türk Tenor
Ödüle Doymayan Türk Tenor
Ödüle Doymayan Türk Tenor

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet

Haberler

title