ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Akbulut: "Türkiye'nin Almanya'dan Kopuk Olması Mümkün Değil"

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Akbulut: "Türkiye'nin Almanya'dan Kopuk Olması Mümkün Değil"

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, Avrupa Birliği'ne (AB) Giriş Sürecinde, Türkiye ile Almanya Arasındaki İlişkilerin Kopuk Olmasının Mümkün Olamayacağını Söyledi.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Akbulut:

-Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, Avrupa Birliği'ne (AB) giriş sürecinde, Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin kopuk olmasının mümkün olamayacağını söyledi. Akbulut, "Almanya, AB içinde bilimsel ve ekonomik anlamda en gelişmiş ülkelerden biridir. Türkiye'deki üniversitelerin gelişimini, Almanya'dan gelen profesörlere borçluyuz. Bu nedenle AB'ye giriş sürecinde Türkiye, Almanya'dan kopuk olamaz" dedi.

ANKARA (ANKA) - Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, Avrupa Birliği'ne (AB) giriş sürecinde, Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin kopuk olmasının mümkün olamayacağını söyledi. Akbulut, "Almanya, AB içinde bilimsel ve ekonomik anlamda en gelişmiş ülkelerden biridir. Türkiye'deki üniversitelerin gelişimini, Almanya'dan gelen profesörlere borçluyuz. Bu nedenle AB'ye giriş sürecinde Türkiye, Almanya'dan kopuk olamaz" dedi.

Alman Humboldt Üniversitesi ve ODTÜ arasında başlatılan yüksek lisans eğitim programının tanıtımında, Almanya Büyükelçiliği'nde konuşma yapan Prof. Dr. Akbulut, Türkiye'nin AB'ye giriş sürecinde, Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkileri kuvvetlendirmek amacıyla yüksek lisans programına başlandığını belirtti.

Akbulut, Avrupa'nın öğrenci hareketliliğine milyonlarca Euro bütçe ayırdığını ifade ederek "Türkiye Avrupa'ya entegre olmak istiyorsa öğrencilerimiz ve bilim adamlarımız ülkeler arasında rahatça dolaşarak bilimsel araştırmalarını yapmalı" şeklinde konuştu.

Akbulut, şu an aralarında Meksikalı ve Mısırlı öğrencilerin de bulunduğu 7 öğrencinin ODTÜ'de yüksek lisans programına başladığını belirterek "İstikbalin lideri olacak gençler, bu programla, ülkeler arasındaki dostluğu pekiştirecekler. Böylece karşılıklı bilgi eksikliğini nedeniyle her iki tarafta oluşan ön yargılar da ortadan kalkacak" diye konuştu.

Alman Humboldt Üniversitesi ve ODTÜ arasında başlatılan "Sosyal Bilimler (Türk-Alman) Uluslararası Ortak Yüksek Lisans Programı" ile dünyanın her yerinden, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve sosyoloji dallarında eğitim gören öğrenciler, bir yıl Almanya'da bir yıl Türkiye'de eğitim görecek.

Kaynak: ANKA