ODTÜ: Ermeni Kararı Tamamen Siyasi Amaçlı

ODTÜ: Ermeni Kararı Tamamen Siyasi Amaçlı

ODTÜ Senatosu, Fransa Ulusal Meclisi'nce Kabul Edilen Ermeni Soykırımını İnkarı Suç Sayan Yasanın "Tamamen Siyasi Amaçlı" Olduğunu Belirterek, Alınan Kararı Şiddetle Kınadı.

ODTÜ: Ermeni Kararı Tamamen Siyasi Amaçlı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Senatosu, Fransa Ulusal Meclisi’nin Ermeni kararının “tamamen siyasi amaçlı” olduğunu, kararın şiddetle kınandığını bildirdi.


ODTÜ Senatosu, 17 Ekim 2006 tarihinde yaptığı toplantıda, Fransız Ulusal Meclisi tarafından kabul edilen Ermeni soykırımını inkarı suç yasaya ilişkin aldığı karar yazılı bir açıklamayla duyuruldu. Senato kararında, yasanın “esefle” karşılandığı belirtilerek şöyle denildi:


“Bilimsel ve hukuki dayanağı olmayan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanan ‘soykırım’ kavramı ile de bağdaşmayan Ermeni soykırımı iddiaları, çeşitli gruplar tarafından siyasi amaçlar için kullanılabilmektedir. Nitekim kendisini bilim ve hukukun üzerinde gören Fransız Parlamentosu’nun, geçmişte aldığı Ermeni soykırımı kararı gibi, fikir özgürlüğünü yok eden 12 Ekim 2006 tarihli son kararı da tamamen siyasi amaçlıdır. Bu yasanın gündeme alınması, Fransa'nın uluslar arası saygınlık ve inandırıcılığını sarsacak, Türk-Fransız ilişkilerine zarar verecektir.

Kaynak: ANKA