Ödp Genel Başkanı Uras Giresun'da

Ödp Genel Başkanı Uras Giresun'da

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (Ödp) Genel Başkanı Ufuk Uras, "Solda Birlik Olmanın Yolu, Sol Politikalarda Birlik Olmaktır" Dedi.

Ödp Genel Başkanı Uras Giresun'da

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı Ufuk Uras, "Solda birlik olmanın yolu, sol politikalarda birlik olmaktır" dedi.

Uras, Giresun Gazeteciler Derneği'nde düzenlediği basın toplantısında, son dönemlerde siyasi partiler arasında süren birleşme görüşmelerini değerlendirdi. Türkiye'de son dönemlerde solun sağ yapıya bürünmeye başladığını iddia eden Uras," Bakıyorsunuz Liberal Demokrat Parti DSP'ye yaklaşıyor, Genç Parti CHP'ye yaklaşıyor. Dolayısıyla bu, solda birlik olmaktan çıktı. Solda birlik konusunda herşey tartışılıyor, ancak politika tartışılmıyor. Solda birlik olmanın yolu, sol politikalarda birlik olmaktır.

Halkın sorunlarına verdiğimiz yanıtlarda birlik olmaktır. Bu yanıtlarda birlik miyiz? 301'i savunan CHP karşısında, 301'e karşı olan ÖDP var. Kuzey Irak'a derhal müdahaleden yana olan CHP ve DSP milliyetçiliği karşısında, ÖDP'nin 'yurtta barış, dünyada barış' polikası var. Ne var, solun sağcılaşması var. Halbuki solu,sağı nasıl ayrıştıracağız? Solumuza soğan, sağımıza sarımsak koyarak değil. Solu sağı ayrıştıran temalar, demokrasi ve sosyal polikaları savunmaktır. Solda birliğin yolu, solun evrensel

ilkelerini savunmakla birlikte geçer. Tüm dünyadaki sol kesimi bunu savunuyor. Türkiye'de sol adı o kadar çok sağcılaştı ki, 12 Eylül hukukunu savunma durumuna düştüler. Halbuki statükoculuktan sol olmaz, sol statükocu olmaz. Sol, değişim ve dönüşümden yanadır" dedi.

Sol partileri birlik olmaya çağıran Uras," Gelin demokrasiyi savunmaksa yan yana gelelim, gelin sosyal politikaları savunmaksa yanyana gelelim" diye konuştu.

(AÇ-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA