Ödemiş'te Kadınlar Kooperatif Kurdu
Haberler » Yerel » Haber

Ödemiş'te Kadınlar Kooperatif Kurdu

İzmir'in Ödemiş İlçesi'nde biraraya gelen 20 kadın, kooperatif kurdu.

Ödemiş'te Kadınlar Kooperatif Kurdu

İzmir'in Ödemiş İlçesi'nde biraraya gelen 20 kadın, kooperatif kurdu.

S. S. Ödemiş Yöresi Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi'nin kurucu başkanı emekli öğretmen İkbal Alsan, "Tüm kapıları açmayı kolaylaştıracak ve pozitif ayrımcılığı sağlayacak iki sihirli kelime olan 'kadın ve koop' kooperatifimizin en önemli sermayesidir. Kooperatifimiz ortakların ürettiği veya ürettirdiği ürünlerin, pazar araştırması yapılarak ilgili firmalara pazarlamasına öncülük yapacaktır" dedi.

Ödemiş İlçesi'nde aralarında ev hanımı, muhasebeci, mimar ve mühendislerin bulunduğu 20 girişimci kadın biraraya gelerek S. S. Ödemiş Yöresi Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi'nin kurdu ve kurucu başkanlığına emekli öğretmen İkbal Alsan'ı getirdi. Üyeler, Atatürk Caddesi üzerinde büro kiralayarak, sivil toplum kuruluşlarıyla temasa geçti.

Kooperatifin kurucusu başkanı İkbal Alsan, Ödemiş ekonomisine canlılık kazandırmak ve kadınların emeklerini değerlendirmek amacıyla örgütlenmenin yararına inanan üyeler olarak biraraya geldiklerini söyledi.

Alsan, "Ödemiş kadın kooperatifinin açamayacağı kapının olmadığına inanıyoruz. Hazırlayacağımız projelerle büyük hibeler ve destekler alacağız. Bu konuda bize yön verecek deneyimli danışman kadromuz var. Biz kadınız başaracağız" diye konuştu.

Kadınlar tarafından üretilen ürünleri ve emeği değerlendirmek istediklerini kaydeden Alsan, bunun da yolunun kooperatifçilikten geçtiğini ifade etti. Önce sivil toplum örgütleri, yöneticiler ve daire müdürleriyle görüşüp kooperatif fikrinin danıştıklarını anlatan İkbal Alsan, şunları söyledi:

"Herkesten destek alınca S. S. Ödemiş Yöresi Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi'ni kurduk. Kooperatifimizin kısa adı, Ödemiş Kadın Koop olarak belirlendi.

Kadın ve kooperatif sözcüklerinin sihrine inanıyoruz. Yakında ortak kaydına başlayacağız. Hedefimiz 1000 kadın üye. Tüm kapıları açmayı kolaylaştıracak ve pozitif ayrımcılığı sağlayacak iki sihirli kelime olan 'kadın ve koop' kooperatifimizin en önemli sermayesidir.

Kooperatifimiz ortakların ürettiği, ürettirdiği veya ürünlerin, pazar araştırması yapılarak ilgili firmalarla pazarlamasına öncülük yapacaktır."- İzmir / Ödemis