Ödemiş'in Düşman İşgalinden Kurtuluşu

Ödemiş'in Düşman İşgalinden Kurtuluşu

Ödemiş'in düşman işgalinden kurtuluşunun 90.yıldönümü, kaymakamlık ve belediye önünde bulunan alanda sabah 09.30'da yapılan törenle başladı.

Ödemiş'in Düşman İşgalinden Kurtuluşu

Ödemiş'in düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıldönümü, kaymakamlık ve belediye önünde bulunan alanda sabah 09.30'da yapılan törenle başladı. Geçen yıllarda yapılan kurtuluşun temsili olarak canlandırılması gerçekleştirilmedi. Şehit ve gaziler anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı eşliğinde göndere bayrak çekildi. Tören sırasında bir motorlu paraşütçü "3 Eylül Ödemiş'in Kurtuluşu Kutlu Olsun" yazılı pankartı açtı.

Törende bir konuşma yapan Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin, Batılı emperyalistlere karşı 15 Mayıs 1919 tarihinde başlatılan ve 30 Ağustos 1922 tarihinde son bulan kurtuluş sürecinde Küçük Menderes havzasındaki Kuva-yı Milliye direnişinin düzenli orduya verdiği desteğin yakın tarihin sayfalarında canlılığını koruduğunu belirtti.

Keskin'in konuşmasının sonunda verdiği 10 şehit haberi ise haberi henüz duymayan izleyicilerde şok etkisi yaptı. Gelen telgrafların okunması sırasında

muhalefet milletvekillerinin telgrafları alkışlandı.

Keskin'in konuşmasının ardından Zeybek Ekibi sahneye gelerek, alanda toplananlara zeybek gösterisi yaptı. Gösterinin ardından, Ödemiş Belediye Bandosu'nun çaldığı coşkulu marşlar eşliğinde tören geçişi yapıldı.

Ödemiş'in düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıldönümü nedeniyle Ödemiş Belediyesi'nce dokuz gün boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Ödemiş Milli Fuarı ile birlikte temel atma törenleriyle kurtuluş coşkusu doruğa çıkacak. Ödemiş 6 Eylül'de de ilki geçen yıl Tire'de gerçekleştirilen 2. Ulusal Efe Kurultayı Zeybek Ateşi Sempozyumu'na ev sahipliği yapacak. Bu yıl ilk kez gidilen uygulama ile Milli Fuar'ın konuk ilçesi Denizli'nin Bekilli ilçesi olacak.

4 Eylül Salı günü, 'Türkiye'nin Geçmişindeki Yarın' adlı fotoğraf sergisi 17.00'de açılacak. Ardından 18.00'de 'Yeni Kuşak Köy Enstitüleri' konulu söyleşi gerçekleştirilecek. Ünlü Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ da bu söyleşiye katılacak. Daha sonra Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Mandolin Grubu bir dinleti düzenleyecek.

5 Eylül Çarşamba günü 18.00'de, Ödemiş Kültürevi'nde, Orhan Akseki'ye ait koleksiyondan oluşturulan 'Kurtuluş'tan Cumhuriyet'e Efe Silahları' adlı serginin açılışı yapılacak. 21.00'de 125. Yıl Kültürpark'ta Ege Üniversitesi Türk Müziği Konservatuarı öğrencileri bir konser gerçekleştirecek.

Ödemiş 6 Eylül Perşembe günü de, 2. Ulusal Efe Kurultayı Zeybek Ateşi Sempozyumu'na ev sahipliği yapacak. Sabah 09.30'da efeler Atatürk Anıtı'na çelenk koyacak. Ardından 10.00 ve 14.00'de sempozyum iki oturum halinde gerçekleştirilecek. Akşam 21.00'de Kültürevi Bahçesi'nde efeler bir konser gerçekleştirecek. Sempozyumun sonuç bildirisi Cuma günü 10.00'da Kültürevi'nde okunacak.

7 Eylül Cuma günü 17.00'de Ödemişli tarihçi ressam Mustafa Ali Kasap'ın 'Efe Kadınlarımız' adlı sergisinin açılışı Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi avlusunda gerçekleştirilecek. 18.30'da 10. Çocuk Kitapları Fuarı, Engelsiz Kahve önü Sanat Sokağı'nda açılacak. Aynı akşam 20.00'de '30. Sokak Basketbolu Turnuvası' Salı Pazarı'nda başlatılacak.

Kurtuluş coşkusu,

8 Eylül Cumartesi günü Zülfü Livaneli konseri ve temel atmalarla yaşanacak. Livaneli konseri saat 21.00'de Saracoğlu Stadyumu'nda gerçekleştirilecek. Ödemiş Belediyesi'nin 2012 yılı projelerinden olan Saracoğlu Toplu Konutları, yeni otogar ve yeni toptancı halinin temelleri de toplu olarak atılacak.

Rahvan at yarışları 9 Eylül Pazar günü saat 10.00'da başlayacak. Akşam 19.00'da ise, Kültürevi'nde yazar İlhami Gülcan kitabı Ödemiş'in tanıtımını gerçekleştirerek imza günü düzenleyecek.

10 Eylül Pazartesi akşamı 21.00'de İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO) ve İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB) Orkestrası sanatçıları tarafından oluşturulan Ephesus Brass Grubu, 125. Yıl Kültürparkı'nda bir dinleti sunacak.

Etkinliklerin son günü olan 11 Eylül Salı akşamı saat 18.00'de, Doç.Dr. Özgür Savaşçı'nın katılımıyla 'Kökler ve Dallar' temalı şiir dinletisi gerçekleştirilecek. 21.00'de de Ödemiş Belediyesi Korosu 125. Yıl Kültürparkı'nda bir konser verecek. - İZMİR