Ödemiş Belediyesi'nden Bayram Müjdesi

Ödemiş Belediyesi'nden Bayram Müjdesi

Ödemiş Belediyesi son 2 yıldır üzerinde çalıştığı Entegre Katı Atık Yönetimi ve Biyogaz Tesisleri projesinin temelini bayramdan sonra atmaya hazırlanıyor.

Ödemiş Belediyesi'nden Bayram Müjdesi

Ödemiş Belediyesi son 2 yıldır üzerinde çalıştığı Entegre Katı Atık Yönetimi ve Biyogaz Tesisleri projesinin temelini bayramdan sonra atmaya hazırlanıyor.

Kurban bayramı öncesi Ankara'dan güzel haberlerle döndüklerini belirten Belediye Başkanı Bekir Keskin 3 yıldır üzerinde çalıştıkları Katı Atık Yönetimi ve Biyogaz Tesisleri için bakanlıktan onay alındığını belirtti.

Başkanlık makamında basın mensupları ile bir araya gelen belediye başkanı Bekir Keskin bayramdan sonra temeli atılacak Biyogaz Tesisleri için 130 yıllık Ödemiş Belediyesi'nin en büyük projesi olduğunu belirtti.

Konu ile ilgili olarak ayrıntılı bilgi veren başkan Bekir Keskin; "Türkiye'nin kapsamlı çevre projesini Ödemiş olarak biz gerçekleştiriyoruz. Entegre Katı Atık Yönetimi ve Biyogaz Tesisleri için dün Ankara'dan İçişleri Bakanlığımızdan Danıştay'dan Sayıştay'ndan onaylarımızı aldık. İçişleri Bakanımıza teşekkür ediyorum" dedi.

ÖDEMİŞ'İN ÇÖPÜ ELEKTİRİĞE DÖNÜŞECEK

Başkan Keskin şunları söyledi: "2 yıl yıldır üzerinde durduğumuz projemizin temelini bayramdan sonra atacağız. Bu proje ile atık ayrıştırma evelerimizde başlayacak. Ödemiş'te evlerde ayrıştırmaya başlayacağız. Renkli konteynırlar olacak. Ödemiş'in çöpü elektik enerjisi olacak. Aynı zaman da yörenin en büyük işlerinden olan hayvancılığında hayvan dışkıları elektrik enerjisine dönüşecek. Yine bu kapsamda artıma tesisimizden çıkan çamurdan da elektrik üreteceğiz. Türkiye'nin en kapsamlı çevre projesini gerçekleştiriyoruz. Bu projemiz farklı bir boyutta da Ödemiş'e 2 yıllık meslek yüksek okulu kazandırabilir. Ege Üniversitesi ile proje hakkında görüşmeler yaptığımızda çevre teknikerleri yetiştirecek bir yüksek okul da açılabilir. Biyogaz Tesisimiz ile Ödemiş'te 2 mw elektrik üreteceğiz. Bu proje için belediyemiz kendisi çalıştı. Dışarıdan bir mühendis desteği almadı. Bu proje ile Ödemiş Belediyesinin ne kadar güzel projelere imza atabileceğini de görüyoruz. Elektrik üretimin yanı sıra sıcak su üreteceğiz. Çevreye duyarlı en büyük projeyi yapıyoruz. Büyükşehirlerin yapacağı işleri biz Ödemiş olarak yapıyoruz. Bu projeyi Ödemiş'e ve Türkiye Belediyeciliğine gururla sunuyorum. Ödemiş yine Türkiye'ye örnek olmuştur. Bu proje 20 milyon Euro civarındadır. Yani 55 milyon TL'lik bir yatımdır."

BAYRAMDAN SONRA HEM TEMEL ATACAĞIZ HEM DE AÇILIŞLAR YAPACAĞIZ

Başkan Keskin Kurban Bayramı'ndan sonra biten projelerin açılışlarını yapıp, yeni yapılacak projenin de temelini atacaklarını belirterek, "Bayramdan sonra Ödemiş'te yeni bitirdiğimiz yeni otogarımızı ve yeni hal tesislerini törenle hizmete açacağız. Yine halimizi açtıktan sonra eski hali tamamen yıkarak orada da Saracoğlu konutlarının devamını getireceğiz. Et kombina tesisinin temelini ve Biyogaz Tesisinin temelini bayramdan sonra atacağız. Et kombina tesisimizde yöre hayvancılığına en büyük desteği verecektir. İçerisinde karkas et alanları sucuk yapım alanları mevcuttur. Kasaplarımız Afyon gibi Ödemiş sucuğunu da yaratıp meşhur edeceklerini inanıyorum. Yine 3-4 Kasım günlerinde Muzaffer Şerif sempozyumunu gerçekleştireceğiz. Bilim ve akademide en üst bir isim olan Ödemişli Muzaffer Şerif büyüğümüzü anacağız. Bu sempozyumu da ÖYKAM aracılığı ile yapıyoruz. ÖYKAM bildiğimiz bir müze değil içeriğinde kentin tüm belleği ile ilgili çeşitli alanlarda hizmet vermeye devam edecektir. Tabii ki bu olan bütün işleri 700 kişiye varan bir belediye ekibimiz ile yapıyoruz. Ben belediyemizde çalışan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" diye konuştu.

BELEDİYENİN ÇALIŞANLARA BORCU YOK

Keksin yatırımlarla ilgili açıklamalarından sonra belediyenin mali tablosundan da söz ederek çalışanlara borçlarının olmadığını söyledi. Keskin, "Ödemiş Belediyesi güçlü bir belediyedir. Çalışan memurumuza, kadrolu işçimize sözleşmeli personelimize ve taşeron işçilerimize borcumuz sıfırdır. Vergi Dairesi'ne, SSK'ye, Emekli Sandığı'na borcumuz yoktur. Yine elektrik borcumuz sıfırdır. Mera fonu borcumuz sıfırdır. Telekom'a İl Özel İdareye borçlarımız sıfırdır" dedi.

6 MİLYON 244 BİN TL'LİK YATIRIMLAR YAPMA KAPASİTEMİZ VAR

Belediye olarak borçlarının bulunmadığını belirten Keskin, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Ödemiş Belediyesi'nin gelir kalemlerinden toplam da 11.871.000 TL emlak vergileri 1.491.000 TL, Çevre Temizlik Vergisi 360.000 TL, İlan, reklam Vergisi 537.000 TL, Evsel Atık ve atıksu Gelirleri 961.000 TL, Su Gelirleri 1.871.000 TL, Kira Gelirleri 1.203.000 TL, Katılım Payları 747.000 TL, Ecrimsil Geliri 137.000 TL, Toptancı Hali Resmi 103.000 TL, İşgal Harcı 1.160.000 TL, Saracaoğlu Toplu Konutları tahsisi gerçekleşen 40 daire peşinatlarını aldıktan sonra 1.450.000 TL, İller Bankası payı (Ekim) 1.850.000 TL. Bakiyemiz 6.244.000 TL olarak görüyoruz. 4,5 yıldır yaptığımız projelerimizin yanı sıra şuanda 6 milyon 244 bin TL yatırım yapma kapasitemiz olacak. Bu güzel ve müjdeli haberleri tüm hemşerilerim ile paylaşıyorum. Yine bayramda arife günü ve bayramın 1. günü mezarlıklarımıza minibüslerimiz ücretsiz çalışacaktır. Herkese mutlu ve huzurlu bayramlar diliyorum." - İZMİR