Odatv Davası'nda Emniyet'ten "Sessiz Kayıt" Cevabı: Deşifre Olmayalım Diye Sessiz Çektik - Haberler
Haberi Paylaş

Odatv Davası'nda Emniyet'ten "Sessiz Kayıt" Cevabı: Deşifre Olmayalım Diye Sessiz Çektik

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Odatv Davası'nda Emniyet'ten

İstanbul Emniyeti, Ergenekon kapsamında Odatv'de yapılan aramaların kamera görüntülerinin orjinalinde neden ses olmadığına cevap verdi.

İstanbul Emniyeti, Ergenekon kapsamında Odatv'de yapılan aramaların kamera görüntülerinin orjinalinde neden ses olmadığına cevap verdi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden mahkeme gönderilen yazıda, "Aramalarda memurlar birbirlerine isimleri ile hitap ediyor. Bu durum emniyet mensuplarının deşifre olmasına sebep oluyor. Emniyet görevlilerimizin deşifre olmaması için görüntüler sessiz kayda alınmıştır" denildi.

Gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın'ın sanık olarak yargılandığı Odatv davasının 16. duruşması başladı. Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 2'si tutuklu 13 sanıklı duruşmaya tutuklu sanıklar Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı getirildi. Çağlayan'daki Adalet Sarayı'ndaki duruşmaya Soner Yalçın, Ahmet Şık ve Nedim Şener'in de aralarında bulunduğu 10 tutuksuz sanık katıldı. Duruşma Yalçın Küçük'ün tahliye talebinin alınması ile devam ediliyor.

"İSTANBUL EMNİYETİNDEN SESSİZ GÖRÜNTÜ YAZISI"

Öte yandan mahkeme başkanı Mehmet Ekinci, davaya gelen evrakları okudu. Evraklar arasında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden gelen yazı da vardı. Bu yazıda İstanbul Emniyeti, Ergenekon kapsamında Odatv'de yapılan aramaların kamera görüntülerinin orjinalinde neden ses olmadığına açıkladı.

"ORİJİNALİNDE SES YOK"

Ergenekon soruşturması kapsamında internet sitesi Odatv'nin bürosunda arama yapılmıştı. 14 Ocak 2011 tarihinde yapılan aramaların görüntüleri Eylül ayında, davanın görüldüğü mahkemeye gönderildi. Emniyetin gönderdiği görüntülerde ses olmadığını fark eden avukatlar Serkan Günel ve Hüseyin Ersöz, mahkemeye dilekçe sundu. Avukatlar, görüntülerin sesli halinin gönderilmesini istedi. Avukatların bu talebi mahkeme tarafından emniyete iletildi. Emniyetten söz konusu talebe ilişkin yanıt önceki duruşmada geldi. İstanbul Emniyeti'nden gelen yazıda, söz konusu Oda tv aramalarına ilişkin görüntülerin orijinal halinde ses olmadığı, ellerindeki kaydın sessiz olduğu belirtildi.

Mahkeme bunun üzerine arama kayıtlarının neden sessiz yapıldığını sordu. Mahkemenin bu sorusuna yanıt ise, bugünkü duruşma öncesi geldi. Görüntülerin orjinalinde de ses olmadığını tekrarlayan İstanbul Emniyet'i sessiz kayıtın gerekçesini de açıkladı. Aramalar sırasında emniyet görevlilerinin birbirleri ile diyalog halinde olduğunu ve birbirlerine isimleri ile hitap ettiklerini belirten Emniyet, "Bu durum emniyet mensuplarının deşifre olmasına sebep oluyor. Emniyet görevlilerimizin deşifre olmaması için görüntüler sessiz kayda alınmıştır" dedi.

(BB) - İstanbul/ Şişli

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
title